Správy z vášho kraja:
17. 05. 2018 15:02 | HONOLULU/pg

Havajská sopka začala najnovšie chrliť skaly o veľkosti kuchynských spotrebičov

Láva, zemetrasenia lietajúce skaly však nie sú jediným problém Havajčanov.

Sopka chrlí takéto kamene.
Sopka chrlí takéto kamene. Foto: reprofoto: Reuters/USGS

Havajská sopka Kilauea sa k životu prebudila približne pred dvoma týždňami, odvtedy z nej chrliaca láva zničili desiatky domov a stovky obyvateľov prinútila opustiť svoje domovy.

Úrady vyzvali pilotov, aby sa oblasti vyhýbali pre obrovské kúdoly dymu stúpajúce do výšky až troch kilometrov. Erupciu sopky sprevádzali aj zemetrasenia, v zemi sa objavili praskliny, ktoré oblasť vystavujú ďalšiemu risku nových erupcií. 

 

Najnovšie začala sopka zo svojich útrob chrliť aj obrovské kamene o veľkosti kuchynských spotrebičov, informovala BBC. Pracovníci vulkanologického obzervatória na Havaji ich našli neďaleko krátera, dosahovali veľkosť 60 centimetrov.

Okrem toho varovali, že situácia sa môže ešte zhoršiť. „Pri parných výbuchoch môžu byť skaly do dvoch metrov rozhadzované rôznymi smermi do diaľky až jedného kilometra alebo viac. 

Vážiť by mohli niekoľko kilogramov až ton. Menšie skalky môžu doletieť oveľa ďalej," vysvetlili. Láva, zemetrasenia lietajúce skaly však nie sú jediným problém Havajčanov. Čelia totiž aj nepríjemnému popolu, toxickému prachu v ovzduší a prerušenej doprave.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?