Čakáme na výsledky, sledujte volebné štúdio o 23:00h

21. 05. 2018 17:14 | ZÁHREB/TV MARKÍZA

Malú Mášu považujú za medicínsky zázrak. Keď sa narodila, vážila iba takmer pol kila

Lekári jej dávali len 10 percentnú šancu na prežitie, pretože mala množstvo komplikácií.

Máši sa podarilo prežiť vďaka snahe lekárov.
Máši sa podarilo prežiť vďaka snahe lekárov. Foto: TV Markíza

Hovoria mu medicínsky zázrak. Len v 27. týždni sa narodilo bábätko s hmotnosťou 450 gramov, ktorému neveštili nič dobré. Napriek niekoľkým náročným operáciám je teraz úplne zdravé a ide domov aj s rodičmi.

Máša sa narodila ešte v novembri s váhou necelých 500 gramov a teraz po piatich mesiacoch ide domov. Máša si prešla peklom. Lekári jej dávali len 10 percentnú šancu na prežitie, pretože mala množstvo komplikácií.

"Máša nevedela samostatne dýchať, ale snažila sa plakať a to bolo dobré znamenie. Bojovala od prvej minúty, keď prišla na svet," uviedla Snjezana Gveric-Ahmetasevic z oddelenia neonatológie. 

Lekári potom u malej Máši zistili niekoľko vážnych zdravotných komplikácií a najmenšiu pacientku čakali náročné operácie. Hrozilo jej, že oslepne, preto jej museli laserom operovať oči. Podstúpila tiež kompletnú rekonštrukciu brucha. Len dvom lekárskym tímom na svete sa podarilo to, čo chorvátskym expertom.

"Náš tím odviedol excelentú prácu, navyše dieťa bolo vo veľmi zlom stave. Za všetko im ďakujem," uviedol chorvátsky minister zdravotníctva Milan Kujundzic.

Malá Máša je teraz úplne zdravá a silná. Jej rodičia veria, že za prvých 5 mesiacov si prežila všetko a nič horšie ju už nestretne.

 

Komentáre ( 0)