Čakáme na výsledky, sledujte volebné štúdio o 23:00h

25. 05. 2018 12:50 | AMSTERDAM/TASR

Holandsko a Austrália obvinili Rusko zo zostrelenia malajzisjkého lietadla

Kremeľ akékoľvek obvinenia odmietol.

Pri leteckom nešťastí zomrelo 298 ľudí.
Pri leteckom nešťastí zomrelo 298 ľudí. Foto: TASR

Holandsko a Austrália v piatok (25.5.) oficiálne obvinili Rusko zo zodpovednosti za zostrelenie Boeingu linky MH17 malajzijských aerolínií na Ukrajine zo 17. júla 2014 a podniknú voči Moskve právne kroky, informovala agentúra DPA.

Obvinenie vzniesla v piatok austrálska ministerka zahraničných vecí Julie Bishopová spoločne s holandskou vládou. Podľa štvrtkového vyhlásenia Spoločného vyšetrovacieho tímu (JIT), zloženého z holandských, belgických, malajzijských, austrálskych a ukrajinských expertov, a z podrobnej analýzy videí vyplýva, že raketa Buk, ktorá zostrelila pred štyrmi rokmi malajzijské lietadlo, patrí armádnej jednotke v Rusku.

Wilbert Paulissen z holandskej polície uviedol, že raketa bola z 53. brigády protivzdušnej obrany so základňou v meste Kursk. Paulissen sa tak vyjadril pri informovaní o predbežných výsledkoch dlhodobého vyšetrovania zostrelenia letu MH17. 

 

"Na základe týchto zistení jediný zmysluplný záver, ktorý vieme v tejto chvíli vyvodiť, je, že Rusko bolo priamo zapojené," povedala Bishopová novinárom v austrálskej Canberre. "Austrália a Holandsko informovali Ruskú federáciu, že ju v súlade s medzinárodným právom považujeme za zodpovednú za úlohu pri zostrelení MH17," dodala s tým, že obe vlády už požiadali Moskvu, aby v tejto veci začala dialóg o okolnostiach situácie a o hľadaní odškodnenia.

Kremeľ však odmietol obvinenia z akejkoľvek účasti Ruska na zostrelení Boeingu. K situácii sa vyjadril na tlačovej konferencii hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Rusko podľa svojich slov nebolo plnohodnotným účastníkom holandského vyšetrovania tohto incidentu a preto nemôže dôverovať jeho záverom.

Na otázku, či Kremeľ popiera obvinenie o účasti Ruska, odpovedal: "Rozhodne." Peskov otázku možných kompenzácií rodinám obetí postúpil ruskému ministerstvu zahraničných vecí.

Boeing 777 spoločnosti Malaysia Airlines, smerujúci z Amsterdamu do Kuala Lumpuru, zostrelili 17. júla 2014 nad oblasťou východnej Ukrajiny, ktorá bola pod kontrolou proruských separatistov. O život prišlo všetkých 298 ľudí na palube; väčšinu obetí tvorili Holanďania. Okrem nich boli na palube zostreleného boeingu občania ďalších 17 štátov.

Komentáre ( 0)