12. 06. 2018 13:57 | MADRID/TASR

Člen španielskej kráľovskej rodiny pôjde do väzenie

Najvyšší súd potvrdil rozsudok nad manželom princeznej Cristiny.

Princezná Cristina a jej manžel Iňaki Urdangarin
Princezná Cristina a jej manžel Iňaki Urdangarin Foto: TASR

Španielsky najvyšší súd potvrdil v utorok rozsudok nad manželom princeznej Cristiny odsúdeným za defraudáciu verejných prostriedkov na takmer šesť rokov väzenia.

Najvyšší súd dospel k záveru, že Iňaki Urdangarin (50), švagor kráľa Filipa VI., je vinný z podvodov, daňových únikov a ďalších zločinov. Oslobodil ho však spod obvinenia z falšovania dokumentov, v dôsledku čoho mu trest odňatia slobody oproti pôvodnému verdiktu skrátil o päť mesiacov.

Španielsky súd v meste Palma de Mallorca usvedčil vlani vo februári Urdangarina zo zneužitia moci, verejných prostriedkov, podvodov i daňových únikov a poslal ho na šesť rokov a tri mesiace do väzenia. Podnikateľ sa proti rozsudku odvolal.

Obvinenia voči Urdangarinovi, bývalému vrcholovému hádzanárovi a podnikateľovi, súviseli s činnosťou v charitatívnej nadácii Nóos, ktorú v minulosti viedol. Proces s ním sa začal v januári 2016.

Španielsky najvyšší súd v utorok zároveň potvrdil, že podnikateľova manželka, princezná Cristina, z machinácii Urdangarina profitovala a nariadil jej zaplatiť pokutu. O tom, kedy Urdangarin na výkon trestu nastúpi, teraz podľa agentúry AP rozhodne súd nižšej inštancie.

Komentáre ( 0)