13. 06. 2018 07:31 | WASHINGTON/TASR

Trump: KĽDR môže dosiahnuť veľa, ak sa vzdá jadrových zbraní

Svet sa takto vzdialil od potenciálnej jadrovej katastrofy, domnieva sa americký prezident.

Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump sa domnieva, že neexistujú žiadne hranice pre to, čo by KĽDR mohla dokázať za podmienky, že sa vzdá jadrových zbraní, zapojí sa do obchodovania a nadviaže vzťahy so svetom.

Trump vo svojom tweete, ktorý písal na palube prezidentského špeciálu počas návratu zo Singapuru do USA, uviedol, že "predseda Kim (Čong-un) má možnosť vstúpiť do dejín ako vodca, ktorý položil základy pre skvelú novú éru bezpečnosti a prosperity pre svojich občanov".

Trump súčasne vyjadril vďačnosť Kimovi za to, že urobil prvý krok smerom k lepšej budúcnosti obyvateľov svojej krajiny. Dodal, že "naša bezprecedentná schôdzka - prvá medzi americkým prezidentom a vodcom Severnej Kórey - dokazuje, že reálne zmeny sú možné".

Svet sa takto vzdialil od potenciálnej jadrovej katastrofy, domnieva sa Trump, ktorý súčasne poukázal na to, že KĽDR prestala s raketovými aj jadrovými skúškami a výskumom. Pripomenul tiež, že americkí občania, zadržiavaní v KĽDR, sa vrátili k svojim rodinám. "Vďaka vám za to, predseda Kim Čong-un, bol to historický deň," napísal Trump vo svojom tweete.

Komentáre ( 0)