14. 06. 2018 12:32 | LONDÝN/TASR, jh

Rok od tragického požiaru v Londýne: 72 ľudí zomrelo, pozostalí čakajú na spravodlivosť

Tragédii takýchto rozmerov sa dalo predísť. Zlyhali aj operátori záchrannej linky.

Rok po tragickom požiari budovy Grenfell Toweru v Londýne
Rok po tragickom požiari budovy Grenfell Toweru v Londýne Foto: TASR

Pred rokom, 14. júna približne o 01.00 h nadránom, vypukol požiar v 24-poschodovej obytnej výškovej budove Grenfell Tower vo štvrti Kensington v západnej časti britskej metropoly Londýn. Zápas s požiarom trval až do druhého dňa 15. júna. Požiar budovy si vyžiadal celkovo 72 obetí na životoch. Zranených bolo 74 ľudí, z toho 20 ťažko.

Ani rok po tragédií sa však mnohé rodiny a príbuzní obetí nedočkali spravodlivosti. Až 72 rodín stále nemá náhradné trvalé bydlisko a 24 je stále ubytovaných v hoteli.

Tragédii sa dalo predísť

Keď vypukol požiar v jednom z bytov, jeho majiteľ zalarmoval hasičov aj susedov. Mala okamžite začať evakuácia ľudí, no nestalo sa. Požiarne inštrukcie radili obyvateľom bytovky, aby zostali doma. Aj operátori na záchrannej linke vraveli to isté.

„Požiarnici si príliš neskoro uvedomili, že tento oheň neporazia a že evakuácia je neodkladná," povedal advokát rodín obetí Danny Friedman.

Budovu v minulosti rekonštruovali, no použili horľavé materiály

Výškovú obytnú budovu Grenfell Tower začali stavať v roku 1972 a oficiálne ju otvorili v roku 1974. Bola súčasťou plánu revitalizácie danej londýnskej oblasti. Obytná veža merala 67 metrov a z 24 poschodí sa nájomné sociálne byty nachádzali na 20 poschodiach. Navrhnutá bola v architektonickom štýle 20. storočia označovanom ako brutalizmus.

V rokoch 2015-16 prešla budova rekonštrukciou za desať miliónov libier. Obytný výškový dom dostal okrem iného nové vonkajšie izolačné obloženie, nové okná s dvojitými sklami a nový vykurovací systém. Rekonštrukcia bola súčasťou väčšej investície v tejto oblasti Londýna vo výške 67 miliónov libier.

Rok po tragickom požiari budovy Grenfell Toweru v Londýne
Rok po tragickom požiari budovy Grenfell Toweru v Londýne Foto: TASR
 

Po vypuknutí požiaru sa budova ocitla celá v plameňoch v priebehu polhodiny, čo vyvolala mnohé otázky. Dôvodom rýchleho rozšírenia požiaru mohli byť nielen horľavé veci a odpadky odložené na chodbách, ale aj neuzavreté inštalačné otvory v bytových jadrách po rekonštrukcii budovy z rokov 2015-16.

Ďalšou príčinou tragickosti požiaru - 72 mŕtvych - mohli byť aj nedostatočné protipožiarne opatrenia, na ktoré zodpovedných oficiálnych predstaviteľov upozorňovali obyvatelia Grenfell Toweru už niekoľko mesiacov pred požiarom. Za vinu sa dávalo aj to, že na vonkajší obvod budovy sa použili aj horľavé materiály.

Príčina požiaru

Londýnska polícia 23. júna 2017 oznámila, že príčinou požiaru bola s najväčšou pravdepodobnosťou pokazená chladnička, ktorá začala horieť v jednom z nájomných bytov.

Skelet vežiaka je v súčasnosti obohnaný lešením a pokrytý bielymi plachtami.

 

Komentáre ( 0)