Správy z vášho kraja:
14. 06. 2018 14:00 | MAĎARSKO/TASR

Za smrť 71 migrantov v aute dostali prevádzači 25 rokov väzenia

Prípad sa stal v roku 2015. Migrantov našli v odstavenom chladiarenskom aute.

Hlavný podozrivý L.S. z Afghanistanu v prípade zosnulých migrantov v aute
Hlavný podozrivý L.S. z Afghanistanu v prípade zosnulých migrantov v aute Foto: TASR

Na 25 rokov odňatia slobody odsúdil vo štvrtok súd v juhomaďarskom Kecskeméte štyroch hlavných obvinených v kauze smrti 71 migrantov nájdených v auguste 2015 v odstavenom chladiarenskom aute pri rakúskom Parndorfe.

V kauze bolo z organizovaného prevádzačstva obžalovaných 14 ľudí, informovala agentúra MTI.

Podľa prvostupňového rozsudku sú Afganec a štyria Bulhari vinní zo spoluúčasti na viacnásobnom prevádzačstve a zo spoluúčasti na vražde. Ani jeden z odsúdených nebude môcť byť podmienečne prepustený z väzenia pred uplynutím 25-ročného trestu.

V Maďarsku zomrelo v aute 71 migrantov
V Maďarsku zomrelo v aute 71 migrantov Foto: TASR
 

Jedného z Bulharov uznal súd za vinného aj z trestného činu spolupáchateľstva na ublížení na zdraví s ohrozením života.

Afganca ďalej súd definitívne vyhostil z územia Maďarska, pričom ďalších troch vyhostil na obdobie desiatich rokov. Súd nariadil aj zhabanie ich majetku v celkovej výške vyše 103 milióna forintov (322 000 eur).

Zločineckú skupinu v kauze Parndorf viedol podľa polície občan Afganistanu, ktorý žil v Maďarsku v azyle. Afganca neskôr tejto ochrany zbavili.

Medzi podozrivými, ktorí sú vo vyšetrovacej väzbe, je aj muž s bulharsko-libanonským občianstvom, ktorého úlohou bolo zaobstarať vozidlo na prepravu migrantov. Ostatní sú Bulhari, ktorí spolupracovali ako vodiči. Jeden z nich, 25-ročný muž, šoféroval chladiarenské auto, v ktorom našli mŕtvych cudzincov.

Auto, v ktorom našli mŕtve telá migrantov, bolo zo Slovenska predané maďarskej spoločnosti MasterMobilKer. Vozidlo od spoločnosti Hyza najskôr kúpil slovenský podnik, ktorý ho však ďalej predal do Maďarska firme MasterMobilKer, pričom tento podnik nesplnil svoju povinnosť odstrániť z neho reklamné nápisy.

V Maďarsku zomrelo v aute 71 migrantov
V Maďarsku zomrelo v aute 71 migrantov Foto: TASR
 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?