Správy z vášho kraja:
20. 06. 2018 20:58 | HAAG/TASR

EÚ vlani čelila 205 teroristickým útokom, najviac zabíjali džihádisti

O život prišlo 68 nevinných ľudí.

Snímka z teroristického útoku v Londýne sa uchádza o víťazstvo vo World Press Photo.
Snímka z teroristického útoku v Londýne sa uchádza o víťazstvo vo World Press Photo. Foto: Profimedia.sk

V dôsledku teroristických útokov v Európskej únii (EÚ) v roku 2017 prišlo o život 68 nevinných ľudí. Počet útokov inšpirovaných džihádizmom sa viac ako zdvojnásobil. Vyplýva to zo správy, ktorú v stredu zverejnil Európsky policajný úrad (Europol).

Z dokumentu vyplýva, že deväť štátov Európskej únie čelilo vlani 205 teroristickým útokom, a to zmareným, nedokonaným a dokonaným. Ide o 45-percentný nárast v porovnaním s rokom 2016.

Pri vlaňajších útokoch zahynulo 68 ľudí a ďalších 844 utrpelo zranenia. Takmer všetky obete (62) boli usmrtené pri džihádistických teroristických útokoch. Počet džihádistických teroristických útokov vzrástol z 13 v roku 2016 na 33 v roku 2017.

Avšak najväčší podiel (137) predstavovali vlani etnicko-nacionalistické a separatistické útoky. Viac ako polovica (88) z týchto incidentov súvisela s bezpečnosťou v Severnom Írsku.
Počet útokov vykonaných ľavicovými a anarchistickými teroristickými skupinami a jednotlivcami mierne klesol (24).

Došlo aj k piatim zmareným, nedokonaným a dokonaným teroristickým útokom pripísaným pravicovým extrémistom. V súvislosti s terorizmom bolo vlani v EÚ zatknutých 975 ľudí.

Väčšina týchto zatknutí súvisela s džihádistickým terorizmom - išlo o podozrenia z účasti na aktivitách teroristických skupín, plánovania a prípravy útokov, ako aj šírenia propagandy, náboru a financovania terorizmu.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?