Správy z vášho kraja:
23. 06. 2018 07:30 | SÝRIA/jh

Dojímavý príbeh dievčatka zo Sýrie: Protézy jej vyrobil otec z plechoviek od sardiniek

Vďaka nim sa môže 8-ročné dievča pohybovať a chodiť do školy.

Maya Ali Merhiová má namiesto protéz plechovky od sardiniek
Maya Ali Merhiová má namiesto protéz plechovky od sardiniek Foto: Getty Images

Maya Ali Merhiová má osem rokov, žije v tábore v Sýrii a má veľmi ťažký osud. Narodila sa s poruchou známou ako kongenitálna amputácia (ide o chýbajúce alebo neúplné končatiny už po narodení). Zdedila to po svojom otcovi.

Keďže nemajú prostriedky na to, aby mohla mať normálne protézy, otec jej ich vyrobil. Použil na to látku, bavlnu, kusy plastu a konzervy od sardiniek. Vďaka nim sa môže pohybovať a chodiť aj do školy.

„Moje srdce krvácalo, keď som ju videl plaziť sa, zatiaľ čo jej kamaráti sa hrali a naháňali," uviedol jej otec Mohammed. Ten by sám potreboval protézy. Okrem nôh má tiež postihnuté aj ruky, uviedol Daily Mail.

Táto sýrska rodina opustila mesto Aleppo rovnako ako tisícky ďalších. Báli sa náletov a neustálej hrozby smrti. Presťahovali sa do tábora v provincii Idlib. Žije tam 2,5 milióna ľudí.

Viac ako 13 miliónov ľudí v Sýrii potrebuje humanitárnu pomoc, pričom takmer polovica z nich akútne. Medzi nimi sú najmä tí, ktorí ušli z domovov a majú obmedzený prístup k jedlu, zdravotnej starostlivosti a základným potrebám.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?