30. 06. 2018 18:50 | TOKIO/TASR

Raketa Momo sa rozpadla po niekoľkých metroch po štarte

Spoločnosť Interstellar Technologies teraz analyzuje príčiny, prečo sa to stalo.

Combosnímka pádu rakety MOMO.
Combosnímka pádu rakety MOMO. Foto: Masanori Takei/Kyodo News via AP

Štart rakety MOMO vyrobenej súkromnou japonskou firmou sa v sobotu skončil neúspechom. Výrobca rakety, spoločnosť Interstellar Technologies, informoval, že raketa krátko po štarte spadla a vybuchla. Informovala o tom v sobotu televízna stanica SKY News.

Raketa štartovala z oblasti mesta Taiki na ostrove Hokkaidó. Podarilo sa jej vyletieť do výšky len niekoľko desiatok metrov, potom z časti, kde sa nachádzali motory, začal vychádzať čierny dym. Po náraze na zem raketa vybuchla a na mieste jej dopadu - v tesnej blízkosti štartovacej plošiny - vypukol požiar. Nikto však pri ňom nebol zranený. Plamene sa podarilo rýchlo uhasiť.

Rozbitá raketa MOMO.
Rozbitá raketa MOMO. Foto: Masanori Takei/Kyodo News via AP
 

Spoločnosť Interstellar Technologies teraz analyzuje príčiny neúspešného štartu svojej rakety.

Neúspechom sa skončil aj let prvej rakety MOMO vlani v júli. Vtedy bol problém s vysielaním telemetrických údajov do riadiaceho centra. V dôsledku toho padlo rozhodnutie o vyradení motorov rakety, ktorá potom spadla do vôd Tichého oceánu.

Raketa MOMO má desať metrov a váži okolo tony. Mala by byť schopná vyletieť do výšky okolo 100 kilometrov. Cieľom spoločnosti Interstellar Technologies, ktorú založil japonský podnikateľ Takafumi Horie, je vynášať mikrosatelity na suborbitálne a orbitálne dráhy.


Komentáre ( 0)