Správy z vášho kraja:
04. 07. 2018 11:07 , článok bol aktualizovaný 04. 07. 2018 12:56 | MAE SAI/ TASR, kc

Záchrana chlapcov z jaskyne sa komplikuje. Nevedia plávať a blížia sa monzúnové dažde

Čakať niekoľko mesiacov, kým opadne voda, je v tejto situácii nemysliteľné. Evakuáciu musia urýchliť.

Záber z videa, ktoré nakrútili potápači thajskej armády.
Záber z videa, ktoré nakrútili potápači thajskej armády. Foto: TASR/Thai Navy Seal via AP

Dvanásť thajských chlapcov a ich futbalový tréner strávili v jaskyni na severe Thajska ďalšiu noc. Thajská armáda medzitým na sociálnej sieti zverejnila ďalšie video, na ktorom vidieť chlapcov prikrytých termofóliami, ako sa v dobrej nálade rozprávajú so záchranármi.

Každé z detí vo veku 11 až 16 rokov niečo odkáže svojim príbuzným. Ďakujú za záchranu, hovoria o svojom zdravotnom stave a v jednom momente sa všetci smejú, keď sa o slovo hlási najmladší z nich, na ktorého sa akosi zabudlo.

 

Všetci sa musia naučiť potápať pred pripravovanou záchrannou akciou. "Nacvičujú nasadenie masiek a dýchanie pod vodou," spresnil veliteľ pátracej a záchrannej misie Narongsak Osotanakor, guvernér provincie Čiang Rai, kde sa jaskyňa nachádza.

Celú situáciu naviac komplikuje fakt, že deti nevedia plávať.

Potápači sa teraz snažia natiahnuť v zatopenej jaskyni telefónne káble, aby chlapci mohli komunikovať so svojimi príbuznými.

Príbuzní uviaznutých chlapcov.
Príbuzní uviaznutých chlapcov. Foto: TASR/AP(Sakchai Lalit
 

"Všetci, ktorí sa podieľajú na záchrannej operácii, veľmi tvrdo pracujú. Každý do toho dáva všetko. Od prvého dňa nemali takmer žiaden oddych," opísal situáciu guvernér.

Doposiaľ nie je jasné, kedy a ako deti a ich 25-ročného futbalového trénera z jaskyne vyslobodia. Na záchranu skupiny existujú dve možnosti. Profesionálni potápači ich môžu vyviesť cez hlavný vchod do jaskyne, alebo by záchranári mohli do jaskyne vyvŕtať otvor a vytiahnuť ich von.

Jednou z možností bolo, že by stačilo niekoľko mesiacov počkať, až voda opadne. To je ale podľa tamojších úradov za súčasných podmienok nemysliteľné.

Záchranári spolu s vojakmi odčerpávajú vodu zo zatopenej jaskyne.
Záchranári spolu s vojakmi odčerpávajú vodu zo zatopenej jaskyne. Foto: TASR/AP/Sakchai Lalit
 

Meteorológovia predpovedali na najbližšie dni dážď, evakuácia sa musí urýchliť. Ak voda opäť stúpne, bude to veľmi ťažké. Vojaci, ktorí obsluhujú čerpadlá, už teraz majú plné ruky práce - každú hodinu odčerpajú z jaskyne 1,6 milióna litrov vody.

Miesto, na ktorom sa nachádzajú chlapci je od vchodu do jaskyne vzdialené až štyri kilometre. Niektoré zaplavené úseky sú veľmi ťažko priechodné - medzi chlapcami a slobodou sa nachádza niekoľko hlbokých a úzkych sifónov. Za všetko hovorí fakt, že elitným potápačom trvala cesta až tri hodiny.

Jaskyňa Tham Luang.
Jaskyňa Tham Luang. Foto: Google Earth/tvnoviny.sk
 

Thajskí predstavitelia medzitým v stredu oznámili, že z jaskyne, kde skupina uviazla, urobia turistickú atrakciu. Po tom, čo záchranný tím objavil uviaznutých v pondelok večer, sa o jaskyňu začali zaujímať miestni i zahraniční turisti, citoval denník Bangkok Post predstaviteľov rezortu cestového ruchu.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?