Správy z vášho kraja:
04. 07. 2018 19:16 | THAJSKO/TV Markíza

Skupina uviaznutých chlapcov v Thajsku už podstupuje prvé potápačské lekcie

Pred vstupom čakajú na chlapcov aj ich spolužiaci.

Potápači v thajskej jaskyni
Potápači v thajskej jaskyni Foto: TASR

Špičkoví záchranári z celého sveta teraz v Thajsku rozhodujú o tom, ako futbalistov zo zatopenej jaskyne vytiahnuť čo najbezpečnejšie.

Zatiaľ sa o nich starajú lekári a pre lepšiu komunikáciu im tam chcú dokonca zaviesť telefonickú linku.

Zábery, ktoré potešili nielen ich najbližších, ale každého, kto tento napínavý príbeh sleduje. Zdravotný stav chlapcov je pomerne dobrý a tradičným thajským gestom „wai" pozdravili všetkých, ktorí sa o nich zaujímajú.

Jeden po druhom sa predstavili svetu. O 12 členov futbalového tímu a ich trénera sa už starajú lekári a zdravotné sestry. Do jaskyne im priniesli lieky, jedlo a fóliové deky, aby ich udržali v teple.

„Chlapci si už vyskúšali potápačské masky a skúšajú si dýchanie, ale do vody ešte nešli. Prúd vody je veľmi silný a bolo by to teraz príliš nebezpečné," uviedol guvernér Narongsak Osatanakorn.

 

Chlapci totiž nevedia ani plávať a bolo by príliš riskantné pustiť ich hneď do takejto kalnej vody. Cestou von by tiež museli prejsť veľmi úzkymi chodbami, kde je nulová viditeľnosť a mohli by chytiť záchvat paniky.

Ďalšie tímy pracujú v okolí jaskyne, kde hľadajú ďalšie možné vstupy do podzemia. Tiež pokračujú v odčerpávaní vody. Čas hrá však proti nim. Monzúnové obdobie sa ešte len začalo a prudké lejaky budú pokračovať. Hladina vody v jaskyni tak zrejme bude ďalej stúpať.

Pred vstupom čakajú na chlapcov aj ich spolužiaci.

„Prišli sme sa sem modliť a spievať, aby sme podporili všetkých, ktorí sú tu vonku aj vnútri. Aby vedeli, že na nich myslíme."

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?