Správy z vášho kraja:
05. 07. 2018 16:34 , článok bol aktualizovaný 05. 07. 2018 16:51 | THAJSKO/TASR, rd

Nádej pre uviaznutých chlapcov: V hre je možnosť, že sa z jaskyne dostanú bez potápania

Čas však hrá proti záchranárom.

Záchranná akcia v Thajsku v snahe vyslobodiť malých futbalistov.
Záchranná akcia v Thajsku v snahe vyslobodiť malých futbalistov. Foto: TASR/AP

Dramatická záchrana 12 chlapcov a ich trénera v jaskyni v Thajsku pokračuje aj tri dni po tom, čo sa ich podarilo lokalizovať. Malí futbalisti sú stále v pasci, z ktorej sa tak ľahko nedá dostať.

Predsa len však nastal posun vpred, keďže záchranári sa k ním dostali aj spolu s lekármi a dodávkami prikrývok, jedla a svetla. Záchranné akcie, na ktorých sa podieľajú odborníci aj dobrovoľníci z celého sveta, sa dejú na troch rôznych častiach.

Hoci sa ako najpravdepodobnejšia alternatíva na záchranu skupiny javila tá, že "zajatci" sa naučia potápať, zdá sa, že v hre je aj iná možnosť. Plánom B je odčerpávanie vody z celého štvorkilometrového úseku od vstupu do jaskyne až po miesto, kde skupinka uviazla. Píše portál guardian.com. A tento Plán B je momentálne veľmi aktuálny.

Znamenalo by to, že chlapci by sa dokázali dostať von len v záchranných vestách. Tamojšie úrady oznámili, že sa v prvej časti jaskyne, ktorá je dlhá približne 1,5 kilometra, podarilo odčerpať už zhruba 40% vody.

Či však takéto tempo bude stačiť, ukážu najbližšie hodiny, ktoré budú veľmi kľúčové. Od víkendu totiž v tejto oblasti hlásia monzúnové dažde a ak by sa predpovede potvrdili, záchrannej akcii by to dalo obrovskú ranu pod pás. Zachránarí sa preto musia ponáhľať a chlapcov dostať týmto spôsobom na slobodu ešte pred príchdom dažďov.

Hladina vody v jaskyni by rapídne stúpla a uväznenej skupine by hrozilo, že by vo "vyhnanstve" musela prežiť ďalšie štyri mesiace bez jedla a spojenia so záchranármi.

V rámci vyslobodenia 13 osôb sa hovorí aj o tretej alternatíve, ktorou je vŕtanie do jaskyne. Guvernér tamojšej oblasti však považuje tento spôsob záchrany za najmenej pravdepodobný, nakoľko riziko je príliš vysoké.

Z lekárskeho posudku 12 chlapcov a ich futbalového trénera, ktorí uviazli v jaskyni v Thajsku, vyplýva, že je príliš nebezpečné skúšať ich vyviesť zo zaplavenej jaskyne. Informovala o tom vo štvrtok televízia CNN s odvolaním sa na člena thajského vojenského námorníctva, ktorý nebol oprávnený hovoriť s médiami.

Nový lekársky posudok ukázal, že dvaja chlapci a tréner trpia vyčerpanosťou v dôsledku podvýživy. Potápači im tiež začali vháňať kyslík do komory, v ktorej sa nachádzajú.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?