Správy z vášho kraja:
06. 07. 2018 15:00 | SAN FRANCISCO/TASR

Miliardár Musk chce pomôcť pri záchrane mladých thajských futbalistov

Či thajská vláda ponuku prijala, nebolo bezprostredne známe.

Na snímke zakladateľ spoločnosti SpaceX Elon Musk reční počas predstavenia vesmírnej lode Dragon V2 v americkom Hawthorne.
Na snímke zakladateľ spoločnosti SpaceX Elon Musk reční počas predstavenia vesmírnej lode Dragon V2 v americkom Hawthorne. Foto: TASR/AP/Jae C. Hong

Americký miliardár Elon Musk vyslal do Thajska tím expertov, ktorí zhodnotia spôsoby, akými možno pomôcť členom mládežníckeho futbalového družstva uviaznutým v jaskyni.

Muskove spoločnosti SpaceX a The Boring Company by mohli asistovať pri zisťovaní presnej lokalizácie chlapcov, čerpaní vody alebo poskytovaní výkonných batériových článkov Tesla Powerwalls, uviedol Muskov hovorca, ktorého v piatok citovala agentúra Bloomberg. Či thajská vláda ponuku prijala, nebolo bezprostredne známe.

Všetkých 12 mladých futbalistov a ich trénera, ktorí koncom júna uviazli v jaskyni na severe Thajska, objavil pár britských potápačov v pondelok. Úsilie o ich záchranu však komplikujú úzke priechodné chodby a stúpajúca voda v jaskynnom systéme. Väčšina chlapcov vo veku od 11 do 16 rokov pritom nevie plávať.

Pátranie sa začalo vo vnútri jaskynného komplexu Tcham Luang Nang Non v provincii Čiang Rai 23. júna. Okrem potápačov thajského vojenského námorníctva sa do pátrania zapojili aj záchranári americkej armády aj tímy z Austrálie. Pomáhajú im aj britskí jaskynní potápači, čínski experti a niekoľko ďalších dobrovoľníkov z rôznych krajín sveta.

Bývalý potápač thajskej elitnej námornej jednotky SEAL, ktorý sa podieľal na operácii, zomrel v piatok v dôsledku nedostatku kyslíka. O život prišiel počas nočnej misie, ktorej úlohou bolo doručenie nádob s kyslíkom. Tridsaťosemročný potápač zomrel na ceste späť k základni zriadenej v jaskyni; kolegom sa ho už nepodarilo oživiť.

Podľa dostupných informácií sa skupina futbalistov s trénerom vydala na prieskum jaskyne. V dôsledku silného dažďa ich však v podzemí prekvapili náhle záplavy, ktoré im znemožnili dostať sa von.

Minulý rok, po tom, ako ničivý hurikán zasiahol Portoriko, tamojšia vláda požiadala miliardára Elona Muska o pomoc. Jeho ďalšia spoločnosť Tesla vyslala na tento karibský ostrov články Powerwalls a poskytla rady ohľadom obnovy infraštruktúry.

"Domnievam sa, že thajská vláda má situáciu pod kontrolou, ale rád by som jej v prípade záujmu pomohol," napísal Musk na sociálnej sieti Twitter. Do úvahy pripadajú najmä vŕtacie technológie firmy The Boring Company.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?