08. 07. 2018 07:07 , článok bol aktualizovaný 08. 07. 2018 20:18 | MAE SAI/TASR, tvnoviny.sk

V Thajsku sa podarilo zachrániť štyroch školákov. Záchranná akcia pokračuje v pondelok

Ďalších osem školákov aj s trénerom ostáva v podzemí.

Jeden z chlapcov na nosítkach
Jeden z chlapcov na nosítkach Foto: Chiang Rai Public Relations Office via AP

Thajský guvernér potvrdil začiatok akcie na záchranu 12 školákov a ich trénera, ktorí boli dva týždne uväznení hlboko v útrobách jaskyne.

Guvernér provincie Čiang Rai, ktorý vedie záchrannú operáciu, novinárom v nedeľu povedal, že dnes je "Deň D" a že záchrany sa zúčastňuje 13 zahraničných a päť thajských potápačov. Informovala o tom agentúra AP.

Guvernér uviedol, že potápači vošli do jaskyne o 10.00 hod. miestneho času. Počas dňa sa podarilo vytiahnuť na denné svetlo štyroch chlapcov. Záchranári budú pokračovať v pondelok skoro ráno. Ako vyzerala nedeľná záchrana si môžete pozrieť v našom ONLINE.

Mapa celej akcie

Zdroj: Twitter/Steve

Minúta po minúte

19.00 - Pozrite si reportáž z Televíznych novín o celej akcii

 

17.49 - Úvodný kilometer sa chlapci presúvali pod hladinou, zvyšok išli pešo. Chlapca vždy sprevádzali dvaja členovia medzinárodného potápačského tímu. Ďalších asi desať potápačov bolo rozostavených na nebezpečnom kilometrovom úseku, aby ich navigovali cez ponorené priechody, ktoré na niektorých miestach neboli širšie ako 60 centimetrov, píše ČT24.

16.10 - Záchranná akcia bola prerušená a bude pokračovať zajtra ráno od 3.00 hodiny. Z jaskynného komplexu dnes vytiahli štyroch chlapcov. Ďalších osem plus tréner ostáva naďalej v podzemí.

16.03 - Guvernér potvrdil, že zachránení sú zatiaľ iba štyria chlapci. Médiá vrátane zahraničných predtým informovali o šiestich chlapcoch.

15.20 - Austrálsky lekár, ktorý sa nachádza vo vnútri jaskyne spoločne s chlapcami rozhodol, že ako prvé pôjdu von najslabšie deti. Pretože momentálne je situácia v jaskyni najbezpečnejšia, cituje britská stanica BBC novinára Floriana Witulského.

14.57 - Podľa agentúry Reuters sa z jaskynného komplexu podarilo vyviesť von už šesť chlapcov. Miestni záchranári však v tweete píšu len o troch.

14.35 - Generálporučík Kongcheep Tantrawanit uviedol, že ďalší štyria chlapci čosko výjdu von. Momentálne sa nachádzajú v "základnom potápačskom tábore" vo vnútri jaskynného systému. Informovala AFP.

14.30 - Chlapcov preváža do nemocnice sanitka, cesta potrvá asi hodinu. Pred nemocnicou čakajú na chlapcov najbližší.

Sanitka prevážajúce prvých dvoch chlapcov.
Sanitka prevážajúce prvých dvoch chlapcov. Foto: AP Photo/Sakchai Lalit
 

14.07 - Dvojica chlapcov, ktorých ako prvých vytiahli z jaskyne je zdravotne v poriadku a budú prevezení do nemocnice.

13.50 - Prví dvaja chlapci by mali byť už zachránení a pred otvorom do jaskynného komplexu, informujú thajské médiá. O niečo neskôr túto správu priniesla aj agentúra Reuters.

13.45 - Na záchranu chlapcov je pripravená aj nemocnica v meste Chiang Rai vzdialená od jaskyne asi 60 kilometrov. Pre chlapcov, ktorí sú v priestore bez denného svetla už dva týždne je rezervované celé poschodie. Pred jaskyňou je pripravených na prevoz 13 vrtuľníkov.

13.05 - Do komory, v ktorej skupina uviazla, sa vypravilo desať potápačov. Zvyšok tímu zostáva v "centre" záchranárov - v komore číslo tri.

Šéf záchranného tímu povedal, že sa nedá jasne povedať, kedy asi záchranári vyvedú prvého z chlapcov. Situáciu komplikuje zložitý jaskynný systém. Až na mieste sa odborníci rozhodnú, ktorý z chlapcov podstúpi zložitú trasu ako prvý.

12.45 - Počasie sa po výdatných lejakoch aktuálne umúdrilo.

11.55 - Prvá skupinka chlapcov by už mala byť na ceste z jaskyne. Pred jaskyňou sú už pripravené helikoptéry na prípadný transport malých bojovníkov do 60 kilometrov vzdialenej nemocnice.

Zdroj: Twitter/Saksith Saiyasombut

11.40 - Dobrovoľníci pred jaskyňou varia jedlo, ktoré putuje záchranárom, ale aj uviaznutej skupine v jaskyni.

Zdroj: Twitter/veena T.

11.20 - Portál cnn.com uvádza, že na akcii sa podieľajú expetri z Veľkej Británie, Spojených štátov, Číny, Austrálie, Japonska, Laosu a Mjanmarska. Viacero spoločností z celého sveta ponúklo, že daruje veci a vybavenie potrebné na vyslobodení tímu.

Austrálska ministerka zahraničných vecí Julie Bishopová informuje o vyslaní expetrov do Thajska

Zdroj: Twitter/Julie Bishop

11.10 - Pred vchod jaskyne dovážajú ďalšie kyslíkové bomby. Nakoľko v rámci tejto záchrannej akcie už došlo k jednému úmrtiu pre nedostatok kyslíkových bômb, záchranári už nechcú nič podceniť.

Auto dováža kyslíkové bomby

Zdroj: Twitter/Nick Beake

11.00 - Thajská vláda zverejnila grafiku, ktorá podrobne popisuje, ako chcú každého z členov uviaznutých v jaskyni zachrániť.

Dvaja potápači budú sprevádzať každého z chlapcov, ktorý bude mať na tvári kyslíkovú masku. Keď prídu pred úzky otvor, potápač dá chlapcovi z chrbta dole kyslíkovú bombu a pomaly ho prevedie cez riskantný úsek.

Odborník tak po celý čas bude v úzkom kontakte so svojím „zverencom“. Niektoré otvory majú šírku ani nie jedného metra a na výšku majú len do 60 centimetrov.

Chlapcov budú vyvádzať únikovou cestou prostredníctvom vopred natiahnutého lana. Skupinky by sa mali postupne premiestniť do komory číslo tri, v ktorej sa vyčerpalo obrovské množstvo vody a kde si záchranári zriadili tábor. Stade sa dostanú až pri vchod do jaskyne.

Záchranný plán thajskej vlády

Zdroj: Twitter/Nick Beake

10.49 - Web bangkokpost.com píše , že 13-členná skupina, ktorá je uviazla v jaskyni, sa rozdelí do štyroch skupín. V prvej budú štyria členovia a vo zvyšných troch traja. Každého z chlapcov budú na ceste z jaskyne vyprevádzať dvaja potápači. 

10.37 - Počasie hrá proti všetkým aktérom akcie, nakoľko sa rozpršalo.

Zhruba 1,5 km od vstupu do jaskyne, v press centre, výdatne prší

Zdroj: Twitter/Jacob Goldberg

10.15 - Chlapcov po vyslobodení plánujú premiestniť do nemocnice vzdialenej 60 kilometrov od jaskyne, pred nemocnicou sú už pripravené lôžka.

Pripravené lôžka pred nemocnicou

Zdroj: Twitter/Matt Rivers  

10.00 - Trubica napustená vzduchom

Zdroj: Twitter/Jonathan Head

9.05 - Ako informuje portál bbc.com , za posledné dni sa v jaskyni odpumpovalo viac ako 128 miliónov litrov vody. Portál ďalej uvádza, že potápačom bude trvať približne šesť hodín, kým sa dostanú za chlapcami a päť hodín im potrvá cesta naspäť.

8.08 - Úroveň vody sa oproti sobote rapídne znížila, a tak sú veľmi dobré podmienky na pokus o ich vyslobodenie. Podľa portálu theguardian.com môže celá akcia trvať aj dva dni.

Ešte pred začiatkom celej akcie museli intímny priestor pred jaskyňou opustiť všetci novinári, ako aj amatérski záchranári.

7.30 - Príprava vyslobodzovacej akcie

Zdroj: Twitter/The Associated Press

Komentáre ( 0)