11. 07. 2018 13:13 | BANGKOK/jh

Lekára, ktorý zostal s thajskými chlapcami tri dni v jaskyni, postihla tragédia

Krátko po úspešnej záchrannej akcii sa dozvedel, že mu zomrel otec.

Doktor Richard Harris zostal s chlapcami v thajskej jaskyni
Doktor Richard Harris zostal s chlapcami v thajskej jaskyni Foto: Richard Harris/Facebook

Austrálsky lekár Richard Harris, ktorému všetci hovoria Harry, sa stal hrdinom. Riskoval svoj život, aby zachránil 12 thajských futbalistov, ktorí uviazli v jaskyni.

Po úspešnej záchrannej akcii však oslavoval iba chvíľu. Keď sa medzi poslednými dostal z jaskyne, čakala ho zlá správa. Dozvedel sa, že mu zomrel otec.

Ako uviedol Daily Mail, Harry čoskoro odcestuje domov, aby ťažké chvíle strávil so svojou rodinou.

Prácu doktora Harrisa si nesmierne cenia, dokonca ju v Thajsku označili za nevyhnutnú, pre jeho dlhoročné skúsenosti a schopnosti.

Dr. Harris (53) je vyštudovaný anesteziológ z austrálskeho Adelaide. Keď našli chlapcov v jaskyni, ani chvíľu neváhal a zostal tam s nimi tri dni. Dbal o ich zdravie a bol to práve on, kto určoval ich poradie pri záchrannej misii.

Doktor Richard Harris zostal s chlapcami v thajskej jaskyni
Doktor Richard Harris zostal s chlapcami v thajskej jaskyni Foto: Richard Harris/Facebook
 

Prišiel s myšlienkou, že najskôr musia vyslobodiť najslabších chlapcov, pretože neskôr by to nemuseli zvládnuť. Tiež navrhol aj použitie antistresových liekov, aby vo vode nespanikárili.

Druhý deň záchrannej akcie pre zmenu poslal von najsilnejších chlapcov, aby tí slabší ešte zosilneli. Rovnako ich pripravoval aj psychicky.

Všetkých 12 mladých futbalistov a trénera sa podarilo vyslobodiť po dramatickej trojdňovej záchrannej operácii v jaskynnom komplexe Tcham Luang Nang Non, blízko hraníc Thajska s Mjanmarskom. Prvých štyroch chlapcov zachránili v nedeľu, v pondelok nasledovalo vyslobodenie ďalších štyroch členov tímu. Poslednú štvoricu spolu s trénerom zachránili potápači počas tretej, záverečnej fázy operácie v utorok.

Tím navštívil málo preskúmanú jaskyňu ešte 23. júna po tréningu, uviazol však vnútri po tom, čo prívalová povodeň zablokovala východ z jaskyne.

Uväznení chlapci
Uväznení chlapci Foto: Thai NavySEAL Facebook Page via AP
 

Komentáre ( 0)