Správy z vášho kraja:
11. 07. 2018 13:28 | BERLÍN/TASR

Neonacistka dostala doživotie za desaťnásobnú vraždu

Má na svedomí vraždy 8 Turkov, jedného Gréka anemeckej policajtky.

Neonacistka Beate Zschäpeová
Neonacistka Beate Zschäpeová Foto: TASR

Bývalá členka neonacistickej skupiny Národnosocialistické podsvetie (NSU) Beate Zschäpeová, ktorú v stredu Vrchný súd v Mníchove odsúdil na doživotie za účasť na desiatich vraždách, sa voči rozsudku odvolá na Spolkovom súdnom dvore (BGH). Podľa agentúry DPA to uviedol jej obhajca Wolfgang Heer.

Súd uznal 43-ročnú Zschäpeovú, ktorá sa považuje za jedinú žijúcu členku NSU, vinnú z desaťnásobnej vraždy, pričom poukázal na "osobitnú závažnosť previnenia". To znamená, že predčasné prepustenie po 15 rokoch bude síce právne možné, v praxi je však v podstate nereálne.

Verdikt padol po takmer piatich rokoch a 430 pojednávacích dňoch a pritiahol veľkú pozornosť verejnosti. Prví zvedavci prišli pred budovu súdu ešte v utorok večer, napísal denník Bild na svojej webovej stránke.

NSU má mať na svedomí vraždy ôsmich Turkov, jedného Gréka a nemeckej policajtky. Všetky obete boli chladnokrvne zastrelené zblízka. Skupina tiež spáchala dva bombové útoky v prisťahovaleckých štvrtiach nemeckých miest, pri ktorých utrpelo zranenia 23 ľudí, ako aj 15 lúpeží.

Neonacistka Beate Zschäpeová
Neonacistka Beate Zschäpeová Foto: TASR
 

Zschäpeová síce podiel na vraždách odmietala, pripúšťala však, že mohla urobiť viac pre to, aby zabránila svojim komplicom - Uwemu Mundslosovi a Uwemu Böhnhardtovi - v ich vykonaní. Mundlos a Böhnhardt spáchali v novembri 2011 samovraždu po nevydarenej bankovej lúpeži.

Spolu s ňou čelili obvineniam z napomáhania skupine NSU aj štyria ďalší obžalovaní. Najvyšší trest z nich dostal Ralf Wohlleben, ktorého súd odsúdil na desať rokov väzenia za to, že vrahom dodal zbraň, ktorú následne použili pri vraždách.

Na trojročné väzenie bol odsúdený Carsten S., ktorého súd uznal vinným z napomáhania pri deviatich vraždách. Dostal však miernejší trest, keďže v čase ich vykonania ešte nebol plnoletý. Carsten S. sa priznal, že členom NSU odovzdal zbraň, ktorou neonacisti neskôr zastrelili deväť ľudí.

Za napomáhanie teroristickej organizácii súd odsúdil aj ďalších dvoch obžalovaných - Holgera G. na tri roky a Andrého E. na dva roky a šesť mesiacov väzenia.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?