11. 07. 2018 16:30 | BANGKOK/jh

Zábery z thajskej jaskyne: Touto hrôzou si chlapci museli prejsť

Video zverejnili thajskí námorníci, ktorí pomáhali pri záchrane chlapcov.

Fotografia zo záchrannej akcie thajských chlapcov
Fotografia zo záchrannej akcie thajských chlapcov Foto: Reuters

Záchranná operácia, pri ktorej sa podarilo vyslobodiť 12 chlapcov a ich trénera zo zatopenej thajskej jaskyne, trvala tri dni. Mladí futbalisti čakali na záchranu vyše dva týždne. Mnohí hovoria o zázraku, že sa im podarilo prežiť a že ich tak rýchlo dostali von. Situáciu totiž komplikovalo daždivé počasie a stúpajúca hladina vody. Cesta na slnko však bola náročná.

Chlapci ani ich tréner nevedia plávať a nemali žiadne skúsenosti s potápačskou maskou. Jaskynné potápanie je omnoho náročnejšie, čo značne komplikovalo celú situáciu. Podzemie bolo miestami zaplavené, záchranári museli neustále odčerpávať vodu. Do jaskyne umiestnili osvetlenie, laná a ďalšie bezpečnostné prvky. Až potom začali s vyťahovaním chlapcov.

Počas záchrany sa nachádzalo v jaskyni približne 19 potápačov, mnoho záchranárov, dobrovoľníkov a vojakov. Chlapci museli prejsť cez tmavé, úzke a zatopené uličky jaskyne. Aby to zvládli a nespanikárili, lekár im dal upokojujúce lieky proti úzkosti, ktoré sa bežne predpisujú aj vojakom.

Každého chlapca pripútali k jednému potápačovi, druhý istil chlapca zozadu. V určitých miestach chlapcov niesli na nosidlách.

Na videu, ktoré zverejnila agentúra Reuters, je vidieť záchrannú akciu vo vnútri jaskyni. Záchranári vyberali každého chlapca niekoľko hodín. Miestami museli prechádzať priechodmi, ktoré boli sotva väčšie ako telo dospelého človeka, uviedla BBC.

 

Komentáre ( 0)