11. 07. 2018 19:44 , článok bol aktualizovaný 11. 07. 2018 23:19 | BRUSEL/TASR

Trump na sumite NATO hovoril najmä o ruskom plyne. Najviac sa obul do Nemecka

Lídri NATO vyzvali Rusko, aby stiahlo vojakov z Gruzínska, Moldavska a Ukrajiny.

Dianie na summite NATO v Bruseli sleduje Michal Kovačič.
Dianie na summite NATO v Bruseli sleduje Michal Kovačič. Foto: TV Markíza

Americký prezident Donald Trump urobil zo samitu NATO v helsinkách samit o plyne. Obul sa totiž do Nemecka za to, že dáva málo peňazí na armádu a nakupuje plyn od Ruska, pred ktorým ho majú chrániť Američania.

Trump Nemecku pripomenul jeho záväzok prispievať do rozpočtu Aliancie dvomi percentami HDP. Ako je známe, najväčšia európska ekonomika dáva na obranu iba 1,2 percenta HDP.

Americký prezident povedal v stredu partnerom zo Severoatlantickej aliancie, že by mali zvýšiť svoje výdavky na obranu až do výšky štyroch percent hrubého domáceho produktu namiesto v minulosti dohodnutého cieľa dvoch percent.

Aliancia vyzvala Rusko, aby stiahlo vojakov z Gruzínska, Moldavska a Ukrajiny

Lídri členských štátov Severoatlantickej aliancie na záver stredajšieho prvého dňa bruselského summitu vydali vyhlásenie, v ktorom okrem iného vyzývajú Rusko, aby stiahlo svoje sily, ktoré má umiestnené na území Ukrajiny, Gruzínska, ale aj Podnesterska, ktoré Moldavsko považuje za svoje územie.

"Opätovne zdôrazňujeme našu podporu územnej celistvosti a zvrchovanosti Ukrajiny, Gruzínska a Moldavska v ich medzinárodne uznávaných hraniciach," uvádza sa v spoločnom vyhlásení hláv štátov a vlád 29 členských krajín NATO.

Dianie na summite NATO v Bruseli sleduje Michal Kovačič:

 

Komentáre ( 0)