Správy z vášho kraja:
18. 07. 2018 11:13 | WEINAN/kc

Extrémne jedovatý had ako domáce zviera? To sa nemohlo skončiť dobre

Mladá Číňanka si hada kúpila cez internet.

Malajská krajta (Bungarus Candidus).
Malajská krajta (Bungarus Candidus). Foto: shutterstock/Huy Nguyen Ngoc Xuan

Číňanku (21) prehlásili za klinicky mŕtvu po tom, čo ju uhryzol jeden z najjedovatejších hadov sveta.

Žena z mesta Weinan, ktorej meno neuvádzajú, si cez internet kúpila krajtu malajskú. Nebezpečný had, ktorého chovala ako domáce zviera, ju pohrýzol do prsta na ľavej ruke. Žena síce vedela, že ide o jedovatého plaza, no situáciu podcenila a miesto toho, aby sa ponáhľala do nemocnice, ranu si iba prelepila leukoplastom. Píše o tom portál shangai.ist.

Následne jej prišlo zle a povedala svojej rodine, čo sa stalo. Príbuzní ju okamžite previezli do nemocnice, kde sa jej stav rapídne zhoršil - prestalo jej biť srdce. Lekárom sa podarilo oživiť ju, no odvtedy je v kóme a dýchať za ňu musia prístroje.

Malajská (modrá) krajta je najsmrteľnejšia zo svojho druhu, pričom jej neurotoxín je 16-krát silnejší ako jed kobry. Vyskytuje sa v celej juhovýchodnej Ázii a Indonézii, pričom až päťdesiat percent uhryznutí je smrteľných aj po podaní protijedu, keďže skutočne účinný protijed neexistuje.

Ich neurotoxínový jed je extrémne silný, po uhryznutí sa objavujú kŕče a trasenie, ktoré vyúsťujú až do svalovej paralýzy. K smrti obete dochádza v priebehu 6-12 hodín.

Krajty lovia a zabíjajú iné hady, dokonca kanibalizujú aj na svojom vlastnom druhu. Modrá krajta je vo všeobecnosti plachá (skôr sa snaží skryť ako bojovať) a zvyčajne vychádza len v noci, takže sa jej dá ľahko vyhnúť.

O akého hada presne ide, zistili na základe chatovej komunikácie, medzi ženou a predajcom. Na protijed sa čakalo dva dni, krajta malajská totiž nepatrí medzi miestne druhy. Čo je však ešte horšie, injekcia s protilátkou nakoniec ani nezabrala.

Ako neskôr vysvitlo, žena plánovala plaza použiť na výrobu hadieho vína. Po pár dňoch si to však rozmyslela a chcela si ho nechať ako domáce zviera. Bol to veľmi zlý nápad, čínske zákony navyše takýto predaj bez licencie vyslovene zakazujú.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?