18. 07. 2018 11:57 | JOHANNESBURG/TASR

Juhoafričania spomínajú na Nelsona Mandelu, dnes by sa dožil 100 rokov

Národná banka dokonca vydala nové bankovky.

Členovia kriketového tímu počas spomienky na Nelsona Mandelu.
Členovia kriketového tímu počas spomienky na Nelsona Mandelu. Foto: AP Photo/Eranga Jayawardena

Obyvatelia Juhoafrickej republiky si v stredu (18. 7.) pripomínajú 100. výročie narodenia bývalého prezidenta a bojovníka proti režimu apartheidu Nelsona Mandelu.

Oslavy sa začali už v utorok, keď bývalý americký prezident Barack Obama v Johannesburgu predniesol prejav, v ktorom okrem iného hovoril o nutnosti pokračovať v Mandelovom diele a vystríhať sa populizmu v politike.

V rámci osláv juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa v stredu zavíta do provincie Východné Kapsko, odkiaľ Mandela, prezývaný Madiba, pochádzal a kde miestnym sociálne slabým rodinám odovzdá do užívania tri plne zariadené domy.

Deň výročia Mandelovho narodenia je v JAR známy ako Mandelov deň a sprevádzajú ho výzvy k obyvateľom, aby sa venovali aj dobročinnosti. Na Mandelovu počesť vydala juhoafrická národná banka nové bankovky.

Barack Obama na spomienke na Nelsona Mandelu vo Wanderers Stadium v Johannesburgu.
Barack Obama na spomienke na Nelsona Mandelu vo Wanderers Stadium v Johannesburgu. Foto: AP Photo/Themba Hadebe
 

Spomienkové akcie pri príležitosti stého výročia Mandelovho narodenia sa konajú aj v zahraničí, napríklad v Londýne, kde britský princ Harry s manželkou Meghan v utorok (17. 7.) slávnostne otvorili rozsiahlu výstavu venovanú životu a dielu Nelsona Mandelu.

Ďalšou medzinárodnou poctou Mandelovi bude hudobný festival Global Citizenship Festival Mandela 100, ktorý sa uskutoční v juhoafrickom Johannesburgu v decembri tohto roku aj za účasti takých popových hviezd ako Beyoncé, Ed Sheeran, Eddie Vedder, Femi Kuti, Pharrell Williams & Chris Martin, Sho Madjozi, Tiwa Savage, Usher či Wizkid. Vstupenky na toto podujatie nie je možné kúpiť, dajú sa získať len vďaka angažovanosti v dobrovoľníckych akciách.

Princ Harry a vojvodkyňa zo Sussex Meghan na otvorení výstavy o Nelsonovi Mandelovi.
Princ Harry a vojvodkyňa zo Sussex Meghan na otvorení výstavy o Nelsonovi Mandelovi. Foto: Arthur Edwards/Pool Photo via AP
 

Deň Mandelovho narodenia vyhlásila OSN v roku 2009 za Medzinárodný deň Nelsona Mandelu, aby sa stal "výzvou na nasledovanie jeho humanitárneho odkazu" a myšlienky, že každý človek má moc zmeniť svet a zanechať na ňom svoju stopu.

Za svoj boj proti nespravodlivosti a apartheidu strávil Mandela vo väzení 27 rokov svojho života. V roku 1994 sa stal prvým demokraticky zvoleným prezidentom JAR a túto funkciu zastával do roku 1999.

Nelson Rolihlahla Mandela sa narodil 18. júla 1918 v dedine Mvezo v provincii Východné Kapsko a zomrel 5. decembra 2013 v Johannesburgu.

Komentáre ( 0)