Správy z vášho kraja:
31. 07. 2018 11:31 | MANCHESTER/TASR

Teroristu, ktorý v Manchesteri zabil 22 ľudí, pred rokmi zachránili britskí námorníci

Páchateľ Salman Abedi, ktorý v hale odpálil podomácky vyrobenú nálož, sa narodil v Manchestri rodičom líbyjského pôvodu.

Salman Abedi, samovražedný útočník v Manchesteri
Salman Abedi, samovražedný útočník v Manchesteri Foto: TASR

Samovražedného útočníka z Manchestru zachránili z Líbye počas občianskej vojny príslušníci Britského kráľovského námorníctva tri roky predtým, než spáchal teroristický útok.

Po skončení koncertu americkej speváčky Ariany Grandeovej v športovo-koncertnom komplexe Manchester Arena sa odpálil a zabil 22 ľudí. Informoval o tom britský denník Daily Mail.

Salman Abedi, britský občan líbyjského pôvodu, bol údajne v auguste 2014 na dovolenke v Líbyi - v čase, keď v tejto severoafrickej krajine vypukli boje. V dôsledku vojny britské úrady britských občanov z Líbye evakuovali.

Salman Abedi, samovražedný útočník v Manchesteri
Salman Abedi, samovražedný útočník v Manchesteri Foto: TASR
 

Abedi a jeho mladší brat Hashem patrili k približne 100 Britom, ktorých na lodi Britského kráľovského námorníctva Enterprise presunuli z Líbye do bezpečia na Maltu. Odtiaľ v auguste 2014 odleteli späť do Británie. Hashem Abedi je v súčasnosti vo väzení v Líbyi pre podozrenia súvisiace so spomínaným útokom.

Zdroje z prostredia britských bezpečnostných zložiek potvrdili, že Salman Abedi sa na lodi kráľovských námorných síl nachádzal, a uviedli, že v čase jeho záchrany Abediho nepovažovali za zradikalizovaného.

Samovražedný bombový útok v Manchestri z 22. mája 2017 si vyžiadal 23 mŕtvych vrátane atentátnika a viac ako 200 zranených. Páchateľ Salman Abedi, ktorý v hale odpálil podomácky vyrobenú nálož, sa narodil v Manchestri rodičom líbyjského pôvodu.

 

Komentáre ( 0)