08. 08. 2018 07:21 | CANBERRA/TASR

Na celom území austrálskeho Nového Južného Walesu vyhlásili stav sucha

Problémy majú najmä farmári.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Shutterstock.com

Celé územie austrálskeho štátu Nový Južný Wales, oblasť dvakrát väčšia než Nemecko a zároveň najhustejšie obývaný štát krajiny, oficiálne vyhlásilo stav sucha. Informovala o tom v stredu agentúra DPA s odvolaním sa na miestne úrady.

Zima, ktorá bola na východe a juhu Austrálie suchšia než obvykle, spôsobila, že množstvo farmárov bojuje s neschopnosťou vypestovať plodiny, s nedostatkom vody a neschopnosťou nakŕmiť svoje hospodárske zvieratá. 

Podľa úradov Nového Južného Walesu je sto percent územia tohto štátu v súčasnosti zasiahnutých suchom, pričom takmer jednu tretinu územia sužuje "intenzívne sucho". Minulý mesiac zaznamenali v západnej, severozápadnej a strednej časti Nového Južného Walesu menej než desať milimetrov zrážok.

 

Hlavným mestom Nového Južného Walesu je Sydney, pripomína DPA. Štát je zodpovedný zhruba za jednu štvrtinu celkovej poľnohospodárskej produkcie Austrálie.

Austrálsky premiér Malcolm Turnbull v nedeľu ohlásil balík pomoci vo výške 190 miliónov austrálskych dolárov (121,8 milióna eur) pre miestnych farmárov. Ich situáciu premiér označil za "šokujúcu, strašnú a tragickú".

Komentáre ( 0)