10. 08. 2018 10:30 | RÍM/novinky.cz

Turistov táto správa nepoteší. Taliani chcú zrušiť bezplatný vstup do pamiatok

Ten bol zaručený vždy prvú nedeľu v mesiaci.

Vstup do kostola Orsanmichele vo Florencii.
Vstup do kostola Orsanmichele vo Florencii. Foto: Carlotta Di Sandro/shutterstock.com

Taliani by mohli prísť o bezplatný vstup do niektorých pamiatok. Ten bol zaručený vždy prvú nedeľu v mesiaci. Nový minister kultúry Alberto Bonisoli by chcel po prázdninách toto nariadenie zrušiť.

Od roku 2014 je vždy raz mesačne možné navštíviť niektoré najznámejšie historické a kultúrne pamiatky v Taliansku zdarma. Ide napríklad o galériu Uffizi vo Florencii, rímske Forum Romanum alebo Pompeje. Informujú o tom novinky.cz, ktoré sa odvolávajú na talianske médiá.

Možnosti navštíviť pamiatky zadarmo využili vždy tisíce ľudí. Podľa Bonisoliho to ale pamiatky znehodnocuje a zrušením bezplatného vstupu by sa tiež vyriešili logistické problémy s obrovským množstvom ľudí, ktorí v danú nedeľu vzali pamiatky útokom. Podľa nového ministra kultúry slúžila táto akcia ako dobrá propagácia, v budúcnosti by ale mohla byť situácia neúnosná.

Bonisoliho ľavicový predchodca Dario Franceschini, ktorý nariadenie zaviedol, ministra vyzval, aby svoje rozhodnutie ešte zvážil. "Bezplatné nedele sú kultúrnou a spoločenskou udalosťou, ktorej sa zúčastnilo približne 10 miliónov ľudí. Mnoho z nich navštívilo múzeum prvýkrát v živote," argumentoval Franceschini. Konečné slovo by mali mať riaditelia galérií a múzeí.

Komentáre ( 0)