15. 08. 2018 06:13 , článok bol aktualizovaný 15. 08. 2018 15:48 | JANOV/TASR

Počet obetí pádu mosta stúpol na 42. Hrozí, že sa zrúti aj zvyšok viaduktu

Premiér Conte prisľúbil, že nechá preveriť stav starnúcej cestnej siete v Taliansku.

Ulica Walter Fillak v Janove.
Ulica Walter Fillak v Janove. Foto: reprofoto: google street view

Celkový počet obetí na životoch po zrútení časti železobetónového diaľničného mosta nad údolím rieky Polcevera v Janove sa medzitým zvýšil na minimálne 42 vrátane troch neplnoletých osôb. Vyplýva to z vyjadrenia janovského prokurátora Francesca Cozziho pre štátny rozhlas a televíziu (RAI), ktoré citovala agentúra DPA.

Záchranári však stále pokračujú v prehľadávaní trosiek mosta, ktoré dopadli spolu s vozidlami do riečneho koryta, priľahlého priemyselného areálu a na železničné koľaje.

Záchranárske práce sťažuje fakt, že poškodená stavba sa nakláňa a hrozí jej zrútenie. Informuje janovská odnož denníka La Repubblica. Najviac je ohrozený pilier mosta nad ulicou Fillak, z ktorej už evakuovali ľudí z 311 bytov.

Medzi obeťami sú aj Francúzi a Albánci

Na zozname ľudí, ktorí neprežili utorňajšie zrútenie diaľničného mosta v Janove, sú aj traja občania Francúzska. Podľa tlačovej agentúry AP to oznámilo v stredu francúzske ministerstvo zahraničných vecí, ktoré zároveň vyjadrilo sústrasť rodinám týchto obetí.

Paríž nezverejnil podrobnosti o ich totožnosti, miestne médiá však uviedli, že išlo o dve mladé ženy a muža z mesta Toulouse. Cez Janov údajne cestovali na hudobný festival. Rezort zahraničných vecí tiež vyhlásil, že zostáva v kontakte s talianskymi úradmi pre prípad, že by sa medzi obeťami nachádzali ďalší Francúzi.

Podľa predošlých správ pri nešťastí v Janove zahynuli aj dvaja mladí Albánci.

Zrútenie mosta v Janove
Zrútenie mosta v Janove Foto: TASR
 

Premiér Conte dá preveriť stav cestnej siete v Taliansku

Taliansky premiér Giuseppe Conte, ktorý v utorok prerušil svoju dovolenku, aby navštívil miesto nešťastia, napísal na Facebooku, že to bol jeho "najdlhší a najťažší deň" od nástupu do funkcie začiatkom júna. Prisľúbil zároveň vypracovanie "mimoriadneho monitorovacieho plánu" s cieľom preveriť stav starnúcej cestnej siete v Taliansku, keďže krajina "si nemôže dovoliť ďalšie tragédie, ako je táto".

Minister dopravy Danino Toninelli pripísal zodpovednosť za utorňajšiu udalosť súkromnej diaľničnej spoločnosti Autostrade per l'Italia, pričom vyzval na okamžité odstúpenie jej vedenia. Vicepremiér a minister vnútra Matteo Salvini zase pre miestnu stanicu Radio24 povedal, že dodržiavanie prísnych pravidiel rozpočtovej disciplíny v rámci EÚ bráni Taliansku investovať do svojej infraštruktúry.

 

"V prvom rade by mal rezignovať manažment Autostrade per l'Italia," napísal Toninelli na Facebooku s tým, že tejto firme by mali odobrať licenciu na prevádzku diaľnic, pričom bude čeliť pokutám do možnej výšky 150 miliónov eur.

Toninelli už predtým vyhlásil, že ak svoju úlohu zohrala nedbalosť, "ten, čo sa jej dopustil, za to musí zaplatiť".

V stredu doplnil, že spoločnosť Autostrade per l'Italia dosahuje "miliardové" zisky, avšak platí len "niekoľko miliónov" na daniach. Okrem toho podľa neho "ani len nerobí potrebnú údržbu mostov a diaľnic" a dopúšťa sa "vážnych nedostatkov".


Komentáre ( 0)