Správy z vášho kraja:
20. 08. 2018 21:08 | PRAHA/TASR

Pred ruskou ambasádou v Prahe protestovali stovky ľudí proti expanzívnej politike Kremľa

Protest bol namierený aj proti českým politikom a ústavným činiteľom, ktorí kritizovanú politiku Moskvy schvaľujú.

Protest pred ruskou ambasádou v Prahe.
Protest pred ruskou ambasádou v Prahe. Foto: reprofoto: novinky.cz

O demonštrácii občanov pred ruskou ambasádou v Prahe, ktorá by mala byť spomienkou na obete invázie vojsk piatich krajín bývalej Varšavskej zmluvy do vtedajšieho Československa spred polstoročia a súčasne protestom proti expanzívnej politike Kremľa, informoval v pondelok večer internetový server Novinky.cz.

Protest pod mottom "Nezabúdame, protestujeme" zorganizovali združenia Milion chvilek pro demokracii, Pulse of Europe, Společně to dáme a Kaputin.

"Vtedy v auguste vládcovia Kremľa rozhodli o vojenskej invázii do iného štátu, kvôli ktorej v roku 1968 úplne zbytočne zomrelo 137 našich spoluobčanov, viac ako 500 utrpelo ťažké zranenia a miliónom ďalších sa rozplynula nádej na slobodný a lepší život," pripomenuli organizátori. Podľa nich expanzívna politika Moskvy pokračuje angažovaním sa v konfliktoch na Ukrajine a v Sýrii i v hybridných vojnách voči západným krajinám.

Organizátori pondelkovej protestnej akcie nezabudli pripomenúť ani podľa ich názoru propagandistické akcie, ako napríklad jazdy motocyklistického klubu Noční vlci či turné svetoznámeho armádneho súboru Alexandrovovci. Poukázali aj na neadekvátny počet členov ruského diplomatického personálu v ČR.

Protest bol v neposlednom rade namierený aj proti českým politikom a ústavným činiteľom, ktorí kritizovanú politiku Moskvy schvaľujú, podporujú alebo dokonca vykonávajú a ktorí sa čím ďalej tým viac odkláňajú od spojencov z EÚ a NATO.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?