18. 09. 2018 16:38 | PEKING/TASR

Čína uvalí odvetné clá na tovary zo Spojených štátov

Peking takisto podáva sťažnosť v rámci Svetovej obchodnej organizácie (WTO) na nové clá USA.

Prezident Obchodnej komory Európskej únie v Číne (EUCCC) Mats Harborn.
Prezident Obchodnej komory Európskej únie v Číne (EUCCC) Mats Harborn. Foto: TASR/AP

Čína oznámila, že uvalí odvetné clá na tovary z USA. Dôvodom sú clá USA na čínske tovary v hodnote 200 miliárd USD (171,36 miliardy eur), ktoré ohlásila administratíva prezidenta Donalda Trumpa.

Peking takisto podáva sťažnosť v rámci Svetovej obchodnej organizácie (WTO) na nové clá USA, ako uviedlo čínske ministerstvo obchodu.

Čínske clá na tovary v hodnote 60 miliárd USD začnú platiť 24. septembra a dotknú sa viac než 5000 amerických produktov.

Americké burzy po oznámení prišli o časť predchádzajúcich ziskov. Kľúčový index Dow Jones Industrial Average bol po oznámení Pekingu v pluse 17 bodov, keď predtým jeho zisky dosiahli takmer 100 bodov. Oslabili aj indexy S&P 500 a Nasdaq 100.

Americký prezident Donald Trump v noci na utorok ohlásil zavedenie ďalších ciel vo výške 10 % na dovoz čínskych tovarov v hodnote 200 miliárd USD (171,36 miliardy eur). Clá od začiatku budúceho roka vzrastú na 25 %.

"Ak Čína prijme odvetné opatrenia proti našim farmárom alebo iným odvetviam, okamžite spustíme fázu tri, čo znamená clá na ďalší import v hodnote približne 267 miliárd USD," varoval Trump.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?