21. 09. 2018 06:00 | KANADA/tvnoviny.sk

V domácnostiach, v ktorých sa používa často dezinfekcia, trpia deti častejšie nadváhou

Vyplýva to zo štúdie kanadských vedcov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: MILKXT2/shutterstock.com

Dezinfekčné prostriedky, ktoré sa v domácnostiach bežne používajú, môžu vplývať na vznik detskej nadváhy. Antibakteriálne čističe môžu zmeniť hladinu baktérií v črevách dojčiat a ovplyvniť tak náchylnosť k nadváhe. Prišli na to kanadskí vedci vo svojej štúdii.

Problém s nadváhou tak podľa nej môžu mať v budúcnosti tie deti, ktoré žijú v domácnosti, kde sa dezinfekčné prostriedky používajú každý týždeň aspoň raz.

Deti z týchto domácností porovnávali vedci s ich vrstovníkmi, u ktorých sa doma dezinfekcia používa oveľa menej.

Na nadváhu tak podľa výskumníkov vplýva hladina črevných baktérií lachnospiraceae. Tie sú bežnou súčasťou ľudskej črevnej mikroflóry. Väčšie množstvo týchto baktérií môže mať vplyv na vznik odolnosti voči inzulínu a telesného tuku. Znamená to jediné – nadváhu.

Deťom výskumníci odoberali stolicu niekoľko mesiacov, rodičia hovorili o tom, ako často doma upratujú a tieto vzorky potom porovnávali s dátami od rodičov o tri roky neskôr. Dôležitý bol index telesnej hmotnosti.

Štúdia síce ukázala súvislosť medzi dezinkečnými prostriedkami a stavom črevnej mikroflóry, potrebné sú však ďalšie výskumy.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?