Správy z vášho kraja:
26. 09. 2018 11:30 | PRAHA/Lidovky.cz

Znalec zničil dôkaz v kauze Kramný. Mohol pritom zohrať dôležitú úlohu pri obnove procesu

Materiál odobratý pri pitve, skartovali.

Pertr Kramný.
Pertr Kramný. Foto: Profimedia

Zohral významnú rolu v prípade Petra Kramného, ​​ktorého súd poslal na 28 rokov do väzenia za vraždu manželky a dcéry na dovolenke v Egypte. Igor Dvořáček ako vtedajší prednosta ústavu súdneho lekárstva ostravskej fakultnej nemocnice viedol tím ľudí, ktorí na základe pitvy dospeli k záveru, že obete zomreli po zásahu elektrickým prúdom.

Tento rok v marci, ešte pred svojím odvolaním, potom Dvořáček z titulu svojej funkcie rozhodol, že materiál odobratý pri pitve, ktorý sa uchovával v ústave, ktorý viedol a mal zásah prúdom preukazovať, sa musí skartovať. Absencia vzoriek pritom teraz môže zohrať dôležitú úlohu, pretože Kramný 30. júla požiadal o obnovu konania, informujú Lidovky.cz.

Likvidáciou dôkazov však Dvořáček neporušil žiadnu legislatívu. Neexistuje totiž právny predpis, ktorý by stanovil, ako dlho sa má materiál odobratý pri pitve uchovávať.

Napriek tomu Dvořáček zrejme nemal k zničeniu dôkazu oprávnenia. Vyplýva to z listu, ktorý adresoval bývalý riaditeľ nemocnice Svatopluk Němeček Kramného advokátke Jane Rejžkovej. "FN Ostrava nie je vlastníkom a ani správcom uvedených preparátov a nemá právo s nimi akokoľvek disponovať," zdôvodnil bývalý český minister zdravotníctva vlani vo februári, prečo nemôže vzorky advokátke vydať, dodávajú Lidovky.

Rejžková tvrdí, že iba žiadala o sprístupnenie materiálu iným znalcom, čo Dvořáček odmietal. Zároveň chcela po Najvyššom súde, aby nariadil uloženie vzoriek na inom pracovisku. Neúspešne. Nepochodila ani Kramného matka, ktorá predvlani žiadala Vrchný súd v Olomouci, aby "histologické preparáty boli starostlivo zaistené tak, aby nedošlo k ich zničeniu".

Sám Dvořáček nechcel na otázky portálu odpovedať: "Nesmiem sa k tomu vyjadriť, pretože mi to riaditeľ nemocnice Evžen Machytka priamo zakázal vo výpovedi."

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?