Správy z vášho kraja:
15. 10. 2018 10:16 | PARÍŽ/TASR

Záplavy na juhu Francúzska si vyžiadali už 13 obetí

V departemente Aude platí červený, najvyšší stupeň pohotovosti pred zrážkami a záplavami.

Zničený príves po záplavách.
Zničený príves po záplavách. Foto: TASR/AP

Prudké lejaky a následné záplavy, ktoré zasiahli juh Francúzska v noci na pondelok, si vyžiadali najmenej 13 obetí na životoch. Aktualizovanú bilanciu zverejnil v pondelok prefekt departementu Aude, Alain Thirion, v rozhovore pre spravodajskú televíziu BFMTV.

Podľa najnovších správ francúzska meteorologická služba oznámila, že v súvislosti s očakávaným vývojom počasia v departemente Aude platí červený - najvyšší - stupeň pohotovosti pred zrážkami a záplavami.

V ďalších šiestich departementoch na juhozápade Francúzska - Aveyron, Haute-Garonne, Hérault, Pyrénées-Orientales, Tarn a Tarn-et-Garonne - vyhlásili úrady oranžový stupeň pohotovosti vzhľadom na vysoké riziko zrážok. 

V departementoch Hérault a Tarn je vyhlásený najvyšší - červený - stupeň pohotovosti pred záplavami. V departemente Aude hasiči v noci na pondelok zasahovali najmenej 250-krát. "Potom sme (výjazdy) prestali počítať," uviedol pre portál LCI jeden z nich.

Na mnohých miestach vody z rozvodnených tokov vystúpila až do výšky druhého poschodia, uviedol veliteľ záchranárov z oblasti mesta Carcassonne Grégory Macquart. Podľa jeho slov ľudia boli nútení uchýliť sa na strechy svojich domov a tam čakať na pomoc. 

Hasiči majú k dispozícii štyri vrtuľníky, uviedol v tejto súvislosti prefekt Alain Thirion. V teréne je 250 hasičov a asi sto príslušníkov žandarmérie. Nadránom dostali posilu 50 hasičov z regiónu Bouches-du-Rhône.

Ministerstvo vnútra medzičasom v pondelok potvrdilo, že do departementu Aude vysiela posily - hasičov a vojakov zo zásahovej jednotky civilnej ochrany zo základne Brignolles.
Vyučovanie vo všetkých školách departementu Aude bolo v pondelok zrušené. Úrady vyzvali obyvateľov, aby nevychádzali zo svojich domovov, nepribližovali sa k rozvodneným tokom, pripravili sa na evakuáciu a za žiadnych okolností nepoužívali auto, pretože cesty sú zaplavené a podmyté. 

S výnimkou diaľnice je veľká časť vozoviek zaplavená, pričom hladina vody na nich sa pohybuje od 50 cm do jedného metra. Rozvodnené rieky v oblasti mesta Carcassonne odniesli aj dva mosty. Podľa agentúry AP hladina jednej z riek stúpla o viac ako šesť metrov.
Podľa odhadov meteorológov v departemente Aude v noci na pondelok v priebehu šiestich hodín spadol troj- až štvormesačný úhrn zrážok.

Takú výšku hladiny vody rieky Aude, akú dosiahla v pondelok ráno na svojom strednom toku, zaznamenali naposledy v roku 1891, dodala spravodajská stanica France Info.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?