Správy z vášho kraja:
22. 10. 2018 10:04 | RIJÁD/TASR

Saudskoarabský kráľ a korunný princ zatelefonovali synovi zavraždeného novinára

Vo vyhlásení sa uvádza, že mu vyjadrili sústrasť.

Džamál Chášukží.
Džamál Chášukží. Foto: TASR/AP

Saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán zatelefonoval synovi novinára Džamála Chášukdžího, zavraždeného na saudskoarabskom konzuláte v tureckom Istanbule osobami, medzi ktorými sa údajne nachádzal aj člen kráľovského sprievodu. V pondelok ráno o tom informovala štátna Saudskoarabská tlačová agentúra (SPA) a následne agentúra AP.

Kráľ Salmán takisto zatelefonoval synovi Chášukdžího, Saláhovi. Vo vyhláseniach zverejnených agentúrou SPA sa uvádza, že kráľ Salmán a korunný princ Muhammad "vyjadrili (pozostalému synovi) sústrasť".

Chášukdžího (59) zavraždili 2. októbra na konzuláte v Istanbule, keď si tam prišiel prevziať dokumenty potrebné na sobáš so svojou tureckou snúbenicou. Saudská Arábia celé týždne tvrdila, že novinár, žijúci v USA a píšuci články pre denník Washington Post, z konzulátu odišiel.

Kráľovstvo nakoniec v noci na sobotu priznalo novinárovu smrť na konzuláte, ale v rozpore s tvrdeniami tureckých úradov ju opísalo ako výsledok hádky a následného "pästného súboja". Turecké médiá s odvolaním sa na tureckých predstaviteľov uviedli, že skupina 15 Saudskoarabov odstránila Chášukdžímu prsty, zabila ho a rozštvrtila.

Novinár bol v článkoch kritický voči saudskoarabskému režimu a najmä voči korunnému princovi.

Komentáre ( 0)