Správy z vášho kraja:
22. 10. 2018 10:10 | OTTAWA/TASR

Západné pobrežie Kanady zasiahli štyri silné zemetrasenia

Správy o obetiach, zranených či materiálnych škodách zatiaľ nie sú k dispozícii.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: Shutterstock.com

Štyri zemetrasenia - s magnitúdami od 4,9 do 6,8 - zaznamenali v nedeľu večer (miestneho času) krátko po sebe pri pobreží západokanadskej provincie Britská Kolumbia. S odvolaním sa na americkú geologickú službu USGS o tom v pondelok informovala rozhlasová stanica WSB.

Epicentrum prvého zemetrasenia s magnitúdou 6,6 ležalo 218 kilometrov juhozápadne od mesta Port Hardy na severovýchodnom cípe Vancouverovho ostrova. Prvé zemetrasenie nastalo v nedeľu o 22.39 h miestneho času.

Druhé zemetrasenie malo magnitúdu 6,8 a došlo k nemu o 23.16 h miestneho času.
O šesť minút neskôr zaznamenali tretie zemetrasenie, ktoré malo intenzitu 6,5. Posledná séria otrasov mala magnitúdu 4,9 a nasledovala 14 minút po treťom zemetrasení.

Správy o obetiach, zranených či materiálnych škodách zatiaľ nie sú k dispozícii. Nebolo vydané ani varovanie pred vlnami cunami.

Región, ktorý zasiahla séria zemetrasení, sa nachádza v zóne, kde došlo k subdukcii Platne Juana de Fucu pod Severoamerickú platňu. V dôsledku tejto subdukcie sa vyformovali Kaskádové vrchy, ktoré sa tiahnu v smere juh-sever po západnom pobreží Severnej Ameriky - od severnej Kalifornie, cez Oregon a Washington až po rieku Fraser v Britskej Kolumbii v Kanade - a ktoré sú súčasťou tichomorského prstenca sopiek nazývaného Ohnivý kruh.

Komentáre ( 0)