03. 11. 2018 14:57 | PRAHA/TASR

ČR: Za podporou Strany práv občanov údajne stojí právnik blízky Putinovi

Jeho obrovský majetok s neznámym pôvodom odhalili nedávno dokumenty z daňových rajov zverejnené v priebehu tzv. aféry Panama Papers.

Český prezident Miloš Zeman.
Český prezident Miloš Zeman. Foto: AP Photo/Petr David Josek

Viac ako polovica všetkých darov pre českú Stranu práv občanov (Zemanovci) pochádza od zamestnancov previazanej skupiny firiem, ktoré z veľkej časti ovláda švajčiarsky právnik Fabio Delco spájaný s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Uviedol to v sobotu spravodajský server Aktuálně.cz s odvolaním sa na denník Mladá fronta DNES, ktorý s týmito zisteniami prišiel ako prvý.

Mnoho spoločností založil podnikateľ Michal Pechan. Peniaze z nich plynuli aj na kampaň českého prezidenta Miloša Zemana. V rovnakom čase získala Pechanova firma podľa MF DNES lukratívnu zmluvu na Pražskom hrade.

Časť firiem sponzorujúcich Zemanovcov a kampaň prezidenta Zemana ovláda právnik Fabio Delco. Ten má byť "architektom" podstatne väčšej pavučiny firiem, ktoré oficiálne vlastní ruský oligarcha a Putinov blízky priateľ, hudobník Sergej Rolgudin. Jeho obrovský majetok s neznámym pôvodom odhalili nedávno dokumenty z daňových rajov zverejnené v priebehu tzv. aféry Panama Papers.

Komentáre ( 0)