06. 11. 2018 06:00 | SYDNEY/kc

Alkohol a mladícka nerozvážnosť: Sam zjedol slimáka, o osem rokov preto zomrel

Spolu s kamarátmi na záhrade pil víno, keď dostal navonok síce uletený, no nevinný nápad.

Sam Ballard s mamou Katie na snímke z roku 2017 a pred chorobou v roku 2009.
Sam Ballard s mamou Katie na snímke z roku 2017 a pred chorobou v roku 2009. Foto: reprofoto: YouTube/FOX News

Nevinný žart sa ukázal byť osudovou chybou. Mladý Austrálčan Sam Ballard bol plný života, do vienka dostal športový talent a všetko nasvedčovalo tomu, že sa z neho stane úspešný hráč rugby.

Všetko sa zmenilo v roku 2010, keď mal 19 rokov. Spolu s kamarátmi na záhrade pil víno a vtedy dostal navonok síce uletený, no nevinný nápad. Rozhodol sa, že len tak pre srandu zhltne slimáka. O pár hodín neskôr vážne ochorel, ochrnulo mu telo a po ôsmich rokoch trápenia zomrel. Píše o tom britský portál Metro.

Zabil ho parazit známy pod latinským názvom Angiostrongylus cantonensis, ktorý sa nachádzal v tele slimáka. Sam odišiel z tohto sveta v piatok a svoje posledné slová venoval mame, ktorej povedal, že ju ľúbi.

Zákerný parazit mu iba pár dní po zjedení slimáka spôsobil zápal mozgových blán a chlapec upadol do kómy, z ktorej sa prebral až po 420 dňoch.

Angiostrongylus cantonensis je parazitický červ, ktorý sa najčastejšie vyskytuje v pľúcach potkanov, no odtiaľ sa môže dostať von a následne do tela iného hostiteľa, najčastejšie slimáka. Na človeka sa parazit prenáša po kontakte so slimákom a najviac postihne mozog. Spôsobuje vzácny typ meningitídy (zápal mozgových blán). Príznakmi sú migréna, stuhnutý krk, svrbenie kože, horúčka a malátnosť. Môže spôsobiť ochrnutie rôznych častí tela a najhoršie je, že na túto chorobu neexistuje liek.

Sam bol odvtedy ochrnutý a odkázaný na invalidný vozík. Často dostával nekontrolovateľné záchvaty a jeho telo sa zmenilo na nepoznanie.

Jeho mama Katie kamarátom či jemu samotnému nikdy nevyčítala to, čo sa stalo počas popíjania. Samova choroba poznačila celú rodinu, no všetci pri ňom stáli a pomáhali ako vedeli, až do trpkého konca.

Pre nákladná liečbu, ktorá však iba zmierňovala zdravotné komplikácie, si Ballardovci narobili dlhy. A to aj napriek tomu, že Samovi kamaráti cez rôzne zbierky vyzbierali desaťtisíce austrálskych dolárov. Najväčšiu časť peňazí na 24-hodinovú starostlivosť - až pol milióna austrálskych dolárov ročne - poskytol špeciálny program pre nevyliečiteľne chorých pacientov (NDIS).

Šok však prišiel, keď v roku 2016 Samova mama bez varovania dostala od vedenia programu správu, že príspevky na opateru budú výrazne nižšie. Aj to prispelo k tomu, že Samov zdravotný stav sa začal zhoršovať a svoj boj definitívne prehral.

Komentáre ( 0)