08. 11. 2018 06:26 | ISLAMABAD/TASR

Kresťanku Ásijú bíbí prepustili z väzenia, ukrýva sa na neznámom mieste

Pôvodne ju odsúdil na smrť, neskôr zbavili viny, čo vyvolalo ostré protesty islamistov.

Ásíja Nórínová, známejšia pod menom Ásijá bíbí.
Ásíja Nórínová, známejšia pod menom Ásijá bíbí. Foto: TASR/AP

Pakistanskú kresťanku Ásiju Nórínovú, ktorá strávila osem rokov v cele smrti za bohorúhačstvo, no najvyšší súd ju minulý týždeň zbavil viny, prepustili z väzenia. Avšak stále sa nachádza v Pakistane, na neznámom mieste, keďže jej zbavenie viny vyvolalo protesty radikálnych islamistov. Informácie poskytol tlačovej agentúre AFP pakistanský predstaviteľ.

Zároveň pribúdajú výzvy, aby 47-ročnej Pakistanke, známejšej pod menom Ásijá bíbí, ponúkli azyl. Rozsudok nad kresťankou Nórínovou zvrátil najvyšší súd krajiny minulý týždeň v stredu, ale zostala vo väzení, pretože vláda vyjednávala z radikálnymi moslimami, ktorí blokovali veľké mestá a požadovali jej okamžitú popravu.

Takto vyzerali protesty v Pakistane v nedeľu:

 

Fundamentalistické strany už skôr oznámili, že v priebehu štvrtka vyjdú do ulíc mesta Karáči na protest proti jej zbaveniu viny, a obrovské počty demonštrantov sa očakávajú najmä teraz po správach o jej prepustení z väzenia. "Prepustili ju," napísal právnik Sajf al-Mulúk v esemeske agentúre AFP. "Informovali ma, že je v lietadle, ale nikto nevie, kde pristane," dodal.

Vláda po protestoch dosiahla s islamistami dohodu, že uvalí na Nórínovú cestovný zákaz, a tiež im prisľúbila, že nebude namietať voči ich snahám o napadnutie oslobodzujúceho verdiktu. Hovorca pakistanského ministerstva zahraničných vecí Muhammad Fajsal vo štvrtok poprel správy médií, že Nórínová odišla z krajiny, a zdôraznil: "Je v Pakistane."

Zdroje z tajnej služby takisto agentúre AFP uviedli, že neopustila Pakistan. Príkaz na prepustenie prišiel v stredu do väznice v stredopakistanskom meste Multán, kde ženu zadržiavali, informoval predstaviteľ väzenského zariadenia. "Ásijá bíbí vyšla z väznice a prepravili ju na bezpečné miesto!" napísal na Twitteri predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani.

Ďalší predstaviteľ civilného letectva v Multáne uviedol, že v meste pristálo malé lietadlo "s niekoľkými cudzincami a niekoľkými Pakistancami" na palube, aby odviezli Ásiju bíbí. Jej prípad zdôraznil hlboké názorové rozdiely medzi tradicionalistami a modernistami v oddanej moslimskej krajine.

Rozsudok nad Ásijou bíbí sa týkal incidentu z roku 2009, keď ju pri práci na poli požiadali, aby doniesla nádobu s vodou. Moslimské robotníčky na poli namietali proti tomu, aby sa ako nemoslimka dotkla nádoby, a následne údajne prepukla bitka. Miestny imám potom tvrdil, že Ásijá urazila proroka Mohameda.

Bíbí neustále tieto obvinenia popierala a proti jej trestnému stíhaniu sa postavili medzinárodné organizácie na ochranu ľudských práv, politici aj náboženskí predstavitelia.

Pápež Benedikt XVI. vyzval v roku 2010 na jej prepustenie, pričom jeho nástupca pápež František sa v roku 2015 stretol s jej dcérou.

Manžel Pakistanky, Ášik Masíh, požiadal Britániu alebo USA, aby udelili jeho rodine azyl, a pomoc ponúklo niekoľko vlád vrátane talianskej a francúzskej.

Jej právnik ušiel v sobotu 3. novembra do Holandska, keďže sa mu v Pakistane vyhrážali smrťou. Taliansky minister vnútra Matteo Salvini na Twitteri napísal: "Urobím všetko, čo je v ľudských silách, aby som tejto žene zaistil budúcnosť."

Komentáre ( 0)