Čakáme na výsledky, sledujte volebné štúdio o 23:00h

08. 11. 2018 15:08 | LONDÝN/TASR

Žena minula v britskom obchodnom dome sumu, z ktorej sa vám zakrúti hlava

Na základe toho sa o ňu začala zaujímať polícia. Nakúpila totiž za 16 miliónov libier.

Zamira Hadžijevová
Zamira Hadžijevová Foto: Skynews/Twitter

Ženu z Azerbajdžanu, ktorej majetok začali britské úrady preverovať na základe protikorupčných zákonov, minulý týždeň zatkli a vo štvrtok prepustili z väzby na kauciu. Informovala o tom tlačová agentúra AP. Zamira Hadžijevová zároveň bojuje proti svojmu vydaniu do rodnej krajiny, kde je obvinená zo sprenevery.

Hadžijevová je prvou osobou, ktorá sa stala terčom prešetrovania na základe britského Nariadenia o majetku s nevysvetleným pôvodom, teda opatrenia zavedeného do platnosti tento rok v snahe oslabiť povesť Londýna ako útočiska pre nečestne získané príjmy. Nariadenie umožňuje úradom skonfiškovať majetok ľuďom podozrivým z korupcie a napojenia na organizovaný zločin a zadržiavať ho dovtedy, kým vlastníci neobjasnia, ako ho nadobudli.

Hadžijevovej manžel, bývalý predseda Medzinárodnej banky Azerbajdžanu Džahangir Hadžijev, bol v rodnej krajine v roku 2016 odsúdený na 15 rokov väzenia za podvod a spreneveru.

Britské úrady chcú vedieť, ako si mohla Hadžijevová dovoliť minúť 16 miliónov libier (18,31 milióna eur) v londýnskom luxusnom obchodnom dome Harrods a nakúpiť nehnuteľnosti za 22 miliónov libier (25,17 milióna eur).

Hadžijevovú (55) zatkla minulý týždeň britská polícia na žiadosť Azerbajdžanu za údajnú spreneveru. Sudca najvyššieho súdu v Londýne vo štvrtok rozhodol, že neexistujú žiadne "zásadné dôvody" pre odmietnutie kaucie.

Komentáre ( 0)