Správy z vášho kraja:
15. 11. 2018 10:06 , článok bol aktualizovaný 15. 11. 2018 12:03 | LONDÝN/TASR

Britská vláda sa rozpadá, pre brexit rezignoval už druhý minister

Z funkcie odchádza minister pre brexit aj ministerka práce. Pridali sa k nim aj dvaja štítni tajomníci.

Britský minister pre brexit Dominic Raab.
Britský minister pre brexit Dominic Raab. Foto: TASR/Victoria Jones/PA via AP

Na svoju funkciu vo štvrtok rezignoval britský minister pre brexit Dominic Raab. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News. Ako dôvod svojho odstúpenia Raab v liste adresovanom premiérke Therese Mayovej uviedol, že opatrenia týkajúce sa Severného Írska obsiahnuté v predbežnej dohode o vystúpení Británie z EÚ by mohli predstavovať reálnu hrozbu pre územnú celistvosť Spojeného kráľovstva.

Okrem Raaba odstúpil vo štvrtok aj štátny tajomník britského ministerstva pre Severné Írsko Shailesh Vara, ktorý ako dôvod svojej rezignácie uviedol, že sa so znením predbežnej dohody o brexite nevie stotožniť.

Ďalej sa k nim pridala britská ministerka práce Esther McVeyová a štátna tajomníčka ministerstva pre brexit Suella Bravermanová, informovala spravodajská televízia Sky News.

McVeyová na Twitteri uviedla, že svoju rezignáciu oznámila listom premiérke Therese Mayovej. McVeyová svoje rozhodnutie opustiť Mayovej kabinet zdôvodnila tým, že predbežná dohoda o odchode Británie z EÚ, ktorú v stredu schválila väčšina ministrov britskej vlády, "nezodpovedá duchu referenda o brexite" z júna 2016.

Kabinet premiérky Theresy Mayovej v stredu večer schválil 585-stranovú predbežnú dohodu o odchode Británie z EÚ. Dohodu teraz bude analyzovať 27 členských štátov EÚ, ktorých predstavitelia sa 25. novembra stretnú na mimoriadnom summite o brexite. Následne bude o dohode hlasovať britský parlament.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?