Správy z vášho kraja:
15. 11. 2018 13:48 , článok bol aktualizovaný 15. 11. 2018 15:48 | PRAHA/tvnoviny.sk

Syn premiéra Babiša tvrdí, že jeho otec klame. Prehovoril aj údajný únosca

Zároveň chce byť v kontakte s českou políciou.

Český premiér Andrej Babiš.
Český premiér Andrej Babiš. Foto: file TASR/AP Photo/Petr David Josek

Senát Parlamentu ČR prijal vo štvrtok v Prahe uznesenie, v ktorom vyzval predsedu českej vlády Andreja Babiša, aby v súvislosti s novým vývojom v kauze Čapí hnízdo odstúpil. Informoval o tom na Twitteri Senát ČR.

"Senát považuje účasť Andreja Babiša vo vláde ČR do konca vyšetrovania podozrenia z dotačného podvodu vo veci spoločnosti Čapí hnízdo za neprijateľnú," uvádza sa v uznesení.

Horná komora českého parlamentu prijala uznesenie po tom, čo sa premiér nedostavil na jej zasadanie, aby poskytol vyjadrenie k informáciám o pobyte svojho syna na Ruskom anektovanom ukrajinskom polostrove Krym.

Andrej Babiš, ktorý v stredu odmietol výzvy na demisiu, sa ospravedlnil z účasti na rokovaní senátorov a žiadny náhradný termín im neavizoval, vyplýva z dostupných informácií českých elektronických médií.

Andrej Babiš mladší: Môj otec klame

Syn českého premiéra Andrej Babiš mladší napísal českým novinárom email, v ktorom tvrdí, že jeho otec klame. Chce vypovedať o svojom únose a chce byť v kontakte s políciou.

"Teraz čítam v novinách, že môj otec povedal, že musím byť pod neustálym dozorom, vzhľadom k môjmu pseudoochoreniu, ktoré sa volá schizofrénia. Tým prekročil červenú čiaru, pretože to je lož a ​​siaha to a dotýka sa to mojej osobnej slobody. Nie som vôbec pod dozorom vo Švajčiarsku, ale voľný. Čítal som tiež, že polícia znovu otvorila môj prípad únosu. Ak je človek naozaj unesený alebo nie je jedna záležitosť, ale to, že môj opatrovateľ povie: "Ja a tvoj otec urobíme všetko, aby si bol zavretý (v psychiatrickej liečebni)", je druhá. Želám si byť telefonicky v kontakte s políciou ČR vyšetrujúcou môj prípad z Ukrajiny a Ruska. Možno mi to za ten trik so skrytou kamerou vybavíte, " napísal Andrej Babiš novinárom zo webu seznamzpravy.cz.

Andrej Babiš mladší teraz žije s matkou vo Švajčiarsku. Serveru Seznam Zprávy povedal, že v súčasnosti užíva lieky a má aj lepších lekárov. Polícia ho chce vypočuť ako kľúčovú postavu kauzy Čapí hnízdo.

Ako píše redakcia, správu odovzdáva prokuratúre, ktorá dozoruje obnovené vyšetrovanie juniorovho zmiznutia na okupovaný Krym. To sa odohralo vlani v septembri po tom, čo polícia spustila hlavnú fázu vyšetrovania kauzy českého premiéra.

Protopopov: Nikdy som Babišovi mladšiemu neublížil

Petr Protopopov, manžel psychiatričky Andreja Babiša mladšieho, ktorého syn českého premiéra obvinil, že ho proti vôli držal na Ukrajine a Ruskom anektovanom polostrove Krym, to v rozhovore pre denník Právo a server Novinky.cz poprel s tým, že sa o Babiša mladšieho staral ako o brata. "Nikdy som mu neublížil," dodal.

Podľa jeho slov sa schizofrénia premiérovho syna naplno prejavila 17. júla 2015, keď ho polícia zaistila v automobile na diaľnici D1 a nechala previezť na psychiatriu do Havlíčkovho Brodu, odkiaľ následne putoval do pražského Národného ústavu duševného zdravia, kde pracovala aj Protopopova manželka, psychiatrička Dita Protopopová.

Verzia Babiša mladšieho je podľa Protopopova taká, že zastavil na odpočívadle, kam prišli policajti a on im zo žartu povedal, že je George Clooney, na čo mu nasadili putá a odviezli ho.

Policajná verzia znie, že odstavil auto na D1, pretože si myslel, že má v aute bombu. A keď ho vyzvali, aby urobil isté úkony, neposlúchol a naopak začal byť agresívny, tak ho museli spacifikovať. A pretože hovoril nezmysly, previezli ho na psychiatriu, vyplýva z rozhovoru.
Protopopov v ňom tvrdí, že prvé mesiace pôsobil ako akýsi opatrovateľ, asistent premiérovho syna bezplatne, neskôr sa však táto práca na plný úväzok nedala zladiť s jeho inými povinnosťami a tak bol slušne zaplatený majiteľom Agrofertu Andrejom Babišom - otcom jemu zverenej osoby a kolegu.

Vzťah s Andrejom Babišom ml. označuje rodák z Ruska ako vzťah k nevlastnému bratovi a popisuje jednotlivé jeho aspekty konštatujúc, že schizofrénia je strašná choroba. Osobne vraj mnohým ľuďom hovorí, že mu nič nie je, že je všetko v poriadku a že za všetko môžu policajti, dodal.

Na margo spoločného pobytu v zahraničí Protopopov uviedol, že po prvý raz mimo územia Európskej únie cestovali na jar 2016 do Kaliningradu, kde strávili krásnu 14-dňovú dovolenku.

Vlani po zvýšení mediálneho tlaku okrem iného pre kauzu Čapí hnízdo chcel osobne opustiť peklo v Prahe a umožniť Andrejovi Babišovi ml., aby prišiel na iné myšlienky, hovorí Protopopov. V septembri 2017 sa preto vybrali do Ruska, predtým v priebehu mesiaca dostali vízum, aby sa presunuli na niekoľko dní za matkou Babišovho syna do Bratislavy a následne lietadlom z Viedne do Moskvy.

Po niekoľkých dňoch v ruskej metropole potom odcestovali na Krym. Rusko vraj Protopopov preferoval pre jazykové znalosti, Slovensko nepripadalo do úvahy, pretože tam každý vie, kto je Babiš. Aj počas pobytu v tejto cudzine manželka, pani Protopopová zabezpečila možnú odbornú zdravotnú starostlivosť pre Babiša ml.

Na Krym sa potom vrátili opakovane, v Jalte si prenajali obrovský byt s výhľadom na more a Andrej Babiš ml. sa tam zoznámil so slečnou, s ktorou im to spolu klapalo, uviedol v rozhovore Protopopov, podľa ktorého bola jemu zverená osoba na tom lepšie aj psychicky, takže tam premiérovho syna nechal pod dohľadom spomínanej slečny a vrátil sa do Česka.
Neskôr cestoval s Babišom ml. aj do Krivého Rogu, kam sa medzičasom presídlila spomínaná slečna, matka desaťročného chlapca, ktorú Protopoppovi odporučil istý spoľahlivý známy.

Akúkoľvek spojitosť s tajnými službami Protopopov v tejto súvislosti odmietol.
Podľa vlastných slov videl Babiša ml. naposledy 13. januára 2018, keď sa z Bratislavy odmietol vrátiť do ČR. Do Švajčiarska sa údajne dostal po úteku od matky a ceste autobusom.

Pozrite si archívnu reportáž:

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?