Správy z vášho kraja:
21. 11. 2018 17:00 | JEMEN/TV Markíza

Vo vojnovom Jemene nezabíjajú len zbrane, ale hlad. K deťom sa lekár nedostane vždy včas

Krajina je absolútne závislá od dovozu potravín zo zahraničia.

Dieťa v Jemene.
Dieťa v Jemene. Foto: TVNOVINY.sk

Nemajú strach len z guliek a výbušnín, ale najmä z hladu. Vo vojnou zmietanom Jemene totiž ľudí nezabíjajú len zbrane. Na podvýživu tam zomrelo už asi 85-tisíc detí, ktoré nemali ani 5 rokov.

Upozorňujeme, že nasledujúce zábery nie sú vhodné pre deti a citlivé povahy.

 

Smutné a desivé zábery na deti zobrazujú odvrátenú tvár vojny v Jemene. Konflikt, ktorý akoby stál doteraz v tieni ostatných krvavých vojen. V krajine, ktorá leží hneď vedľa turisticky atraktívneho Ománu či mocnej Saudskej Arábie, pritom už tri a pol roka bojujú šiítski povstalci so sunnitskou armádou. Obe strany pritom dostávajú pomoc od spojencov zo zahraničia.

Tisíce obetí sa pritom nepočítajú len na bojových frontoch. Na každé jedno dieťa zabité guľkami či bombami pripadajú desiatky detí umierajúce od hladu. Nusair má len jeden rok a podvýživou trpí už druhýkrát.

Nie všetky deti v Jemene sa k lekárskej starostlivosti vôbec dostanú. Problém je aj so základnými potrebami. Krajina je absolútne závislá od dovozu potravín zo zahraničia. Ekonomická kríza, blokáda a boje v okolí prístavov však príchod pomoci paralyzuje. Na pokraji hladomoru tak čochvíľa môže byť 14 miliónov ľudí.

Kým mier medzi znepriatelenými moslimskými skupinami je v nedohľadne, rodičia umierajúcich detí dúfajú, že sa im svet neobráti chrbtom. 

Lekári sa v rozhovore pre The New York Times pozastavili nad paradoxom, že kým im tam pred očami trpia milióny ľudí, západ venuje toľko pozornosti prípadu zavraždeného novinára Chášukdžího.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?