27. 11. 2018 07:57 | MOSKVA/TASR

Putin požiadal Merkelovú, aby dohovorila Ukrajine

Ruský prezident vyhlásil vážne znepokojenie nad rozhodnutím Ukrajiny vyhlásiť stanné právo.

Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: TASR/AP Photo/Burhan Ozbilici

Ruský prezident Vladimir Putin vyjadril "vážne znepokojenie" nad rozhodnutím Ukrajiny vyhlásiť stanné právo po tom, čo medzi námornými silami oboch krajín došlo v nedeľu pri pobreží ukrajinského polostrova Krym ku konfrontácii. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na utorkové vyhlásenie Kremľa.

V telefonickom rozhovore s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou ruský prezident tiež povedal, že dúfa, že nemecká líderka bude apelovať na Kyjev, aby nekonal neuvážene. Putin "vyjadril vážne znepokojenie nad rozhodnutím Kyjeva uviesť svoje ozbrojené sily do stavu pohotovosti a vyhlásiť stanné právo", uvádza sa vo vyhlásení Kremľa zverejnenom po telefonickom rozhovore oboch lídrov.

Ruský prezident tiež vyjadril nádej, že "Berlín dokáže vyvinúť na ukrajinské úrady tlak, aby ich odradil od ďalšieho nezodpovedného konania", uvádza sa ďalej vo vyhlásení. Napätie medzi Ruskom a Ukrajinou sa vystupňovalo po tom, čo Rusko v nedeľu v oblasti Kerčského prielivu medzi Čiernym a Azovským morom zajalo tri lode ukrajinských námorných síl. Pri incidente bolo podľa ukrajinských zdrojov zranených najmenej šesť ukrajinských vojakov, pričom stav dvoch z nich je údajne ťažký.

Komentáre ( 0)