Čakáme na výsledky, sledujte volebné štúdio o 23:00h

03. 12. 2018 06:20 | PARÍŽ/TASR

Počas nepokojov v Paríži horelo 112 áut, 130 barikád i 6 budov

Zranilo sa 133 ľudí vrátane 23 policajtov. Polícia zadržala 412 osôb.

Nepokoje v Paríži.
Nepokoje v Paríži. Foto: TASR/AP Photo/Thibault Camus

Pri sobotňajších násilných protestoch vo francúzskej metropole Paríž bolo zapálených 112 vozidiel, vyše 130 provizórnych barikád a demonštranti založili požiare tiež v šiestich budovách, informoval v nedeľu šéf parížskej polície Michel Delpuech.

Parížsky policajný prefekt výtržnosti spájané s protestmi v Paríži odsúdil ako neslýchané a neprijateľné násilie, uviedla agentúra AP. Povedal tiež, že niektorí účastníci sobotných protestov použili pri stretoch s políciou kladivá, záhradné náradie či aerosólové spreje.

Do výtržností sa podľa Delpuechových slov zapájali viacerí radikálnych aktivisti z krajnej pravice i krajnej ľavice, ako aj "vysoký počet" demonštrantov v žltých vestách - protestujúcich proti zvyšovaniu daní a životných nákladov vo Francúzsku.


Pri násilných protestoch vo francúzskej metropole utrpelo v sobotu zranenia 133 ľudí vrátane 23 policajtov. Polícia zadržala 412 osôb. Parížsky prokurátor Rémy Heitz v nedeľu večer uviedol, že vo väzbe aj naďalej zostáva 378 zadržaných. Mnohí z nich majú v pondelok a v utorok absolvovať zrýchlené súdne konanie.

Demonštranti poškodili v sobotu aj interiér a vyplienili recepčné priestory parížskeho Víťazného oblúka, ktorý si bol v nedeľu pozrieť aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. Na stenách tejto dominanty boli okrem iného nasprejované nápisy žiadajúce Macronovo odstúpenie.

 

Podľa francúzskeho ministra vnútra Christophea Castanera sa v poradí už tretích násilných víkendových protestov v Paríži zúčastnilo približne 3000 ľudí. Celkovo vo francúzskych mestách protestovalo v sobotu okolo 75.000 ľudí.

Macron odsúdil najhoršie násilnosti v Paríži od študentských protestov v roku 1968 už v sobotu v Buenos Aires, kde sa zúčastnil na summite krajín skupiny G20.

Občianske hnutie "žltých viest" vzniklo v októbri na sociálnych sieťach a postupne sa stalo platformou na vyjadrenie nespokojnosti s prezidentom Macronom, ktorý je obviňovaný z ignorovania rastúcich životných nákladov. Prvé protesty po celom Francúzsku sa konali 17. novembra a zúčastnilo sa na nich okolo 282.000 ľudí, uplynulú sobotu demonštrovalo asi 106.000 ľudí.

Komentáre ( 0)