19. 12. 2018 14:34 , článok bol aktualizovaný 19. 12. 2018 14:55 | BRUSEL/TASR

Zverenili 100-dňový záložný plán pre tvrdý brexit

Týka ochrany obchodných záujmov, zabezpečenia dopravných spojov a základných finančných transakcií.

Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier.
Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier. Foto: TASR/AP

Európska komisia (EK) v stredu po zasadnutí kolégia komisárov schválila tzv. záložný plán pre prípad tvrdého brexitu, čiže odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ bez politickej dohody.

Záložný plán exekutívy EÚ sa týka ochrany obchodných záujmov, zabezpečenia dopravných spojov a základných finančných transakcií. Tieto opatrenia by mali trvať po dobu 100 dní.

Európska komisia upozornila, že k zverejneniu záložného plánu pristúpila s cieľom zabezpečiť, aby od 30. marca 2019 bolo možné uplatňovať nevyhnutné núdzové opatrenia s cieľom čo najviac minimalizovať škody spôsobené "rozvodom bez dohody".

Britská vláda v utorok  (18. 12.) oznámila, že začne v plnom rozsahu implementovať plány pre prípad odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie bez dohody. Vláda zároveň začne firmy a občanov vyzývať, aby sa pripravili na možnosť neriadeného brexitu.

Británia má opustiť EÚ 29. marca 2019. Dohodu o podmienkach odchodu, ktorú vyrokovala britská premiérka Theresa Mayová so zvyšnými štátmi Únie, musí ešte schváliť parlament v Londýne. Hrozí však, že britskí poslanci návrh dohody napokon neschvália.

Premiérkina hovorkyňa v utorok zopakovala, že prioritou vlády zostáva riadený brexit, čo je podľa nej najpravdepodobnejší scenár. Zároveň však začne naplno implementovať plány pre prípad brexitu bez dohody.

Komentáre ( 0)