22. 01. 2019 07:18 | MOSKVA/TASR

Lode, ktoré sa potopili pri Kerčskom prielive, nelegálne dodávali plyn do Sýrie

Nešťastie si vyžiadalo zrejme až 20 obetí.

Požiar v Kerčskom prielive.
Požiar v Kerčskom prielive. Foto: TASR/Kerch.fm via AP

Dve lode, ktoré sa v pondelok potopili v blízkosti Kerčského prielivu spájajúceho Čierne a Azovské more, sa podieľali na nelegálnych dodávkach plynu do Sýrie. S odvolaním sa na vyhlásenie ukrajinskej vlády o tom informovala v utorok agentúra UNIAN.

Požiar, výbuch a následné potopenie dvoch obchodných plavidiel vo vodách Čierneho mora si vyžiadal pravdepodobne až okolo 20 obetí. K požiaru zrejme došlo počas prečerpávania paliva z jednej lode na druhú. Obe sa plavili pod vlajkou Tanzánie.

Podľa ukrajinského ministerstva pre dočasne okupované územia išlo o tankery Maestro a Venice (pôvodne Candy) určené na prepravu skvapalneného ropného plynu (LPG).

Podľa Úradu pre kontrolu zahraničných aktív ministerstva zahraničných vecí USA (OFAC) boli Venice a Maestro od roku 2016 zapojené do nelegálnych dodávok plynu do Sýrie, uvádza sa vo vyhlásení ukrajinského ministerstva.

Zdôraznilo, že ani na jednom z plavidiel v čase incidentu nefungoval automatický identifikačný systém AIS. Ten umožňuje včasnú pomoc plavidlám v čase núdze, ale súčasne dokáže odhaliť porušovanie pravidiel moreplavby a nelegálne prekračovanie námorných hraníc.

K potopeniu lodí došlo v neutrálnych vodách, približne 15 námorných míľ od Mysu Takyľ na východnom výbežku ruskom anektovaného Krymského polostrova. Príčinou výbuchu a následného požiaru mohlo byť porušenie pravidiel bezpečnosti pri prečerpávaní paliva.

Na oboch lodiach sa dovedna nachádzalo 31 námorníkov z Turecka a Indie. Najmenej 14 z nich zahynulo, päť je nezvestných a zvyšným dvanástim sa podľa správ lokálnych médií podarilo zachrániť.Komentáre ( 0)