Čakáme na výsledky, sledujte volebné štúdio o 23:00h

14. 03. 2019 11:58 | PARÍŽ/TASR

Na pobrežie Francúzska sa valí ropná škvrna. Pochádza z potopenej lode

Talianska obchodná loď Grande America sa potopila 12. marca.

Potopenie lode Grande America
Potopenie lode Grande America Foto: TASR/AP

Časť atlantického pobrežia Francúzska ohrozuje ropná škvrna, ktorá sa na mori objavila po potopení talianskej nákladnej lode Grande America.

Francúzsky minister životného prostredia Francois de Rugy uviedol, že ropná škvrna by mohla k pobrežiu Francúzska doraziť v nedeľu večer alebo v pondelok budúceho týždňa.

Talianska obchodná loď Grande America sa potopila 12. marca, keď sa nachádzala asi 300 kilometrov od pobrežia Bretónska v Biskajskom zálive. Loď prevážala 365 kontajnerov, pričom 45 z nich obsahovalo nebezpečné látky, a viezla aj 2200 ton surovej ropy, informoval policajný prefekt mesta Brest Jean-Louis Lozier.

Vzhľadom na tento fakt a možné ohrozenie životného prostredia boli na predpokladaný úsek pobrežia už medzičasom vyslané tímy expertov, aby situáciu monitorovali. V závislosti od smeru vetra by ropná škvrna mohla zasiahnuť pobrežie departementov Charente-Maritime a Gironde. Zatiaľ tam znečistenie nezaznamenali.

Potopenie lode Grande America
Potopenie lode Grande America Foto: TASR/AP
 

Špecialisti sa pokúsia časť ropnej škvrny odčerpať. Situáciu komplikujú nepriaznivé poveternostné podmienky, ktoré zabránia aj umiestneniu plávajúcich zátarás na hladine. Zátarasy môžu znečistenie lokalizovať a zabrániť jeho úniku na voľné more.

Nákladná loď sa plavila z Hamburgu do Casablanky v Maroku. Hovorca bretónskej prefektúry informoval, že na 214 metrov dlhej lodi vypukol v nedeľu večer požiar, ktorý sa v priebehu 24 hodín postupne rozšíril takmer na celé plavidlo. Posádku lode - 27 ľudí - evakuovali v noci na pondelok. Nikto z nich nebol zranený.

Komentáre ( 0)