21. 03. 2019 10:25 | SYDNEY/TASR

Austrália je v pohotovosti. Blíži sa k nej cyklón Trevor

Predbežne už evakuovali 2 000 ľudí.

K Austrálii sa blíži cyklón Trevor
K Austrálii sa blíži cyklón Trevor Foto: TASR/AP

Stav núdze vyhlásili vo štvrtok úrady v pobrežných oblastiach austrálskeho Severného teritória, ktoré by mal v sobotu zasiahnuť tropický cyklón Trevor. Informovala o tom agentúra AP.

Blížiaci sa cyklón si vyžiadal evakuáciu najvyššieho počtu ľudí v tejto oblasti, odkedy ju v roku 1974 postihol cyklón Tracy.

Podľa predpovedí meteorológov môže cyklón štvrtej kategórie v sobotu spôsobiť zosuvy pôdy v oblasti medzi mestom Borroloola a ostrovom Groote Eylandt, povedal novinárom premiér Severného teritória Michael Gunner.

Očakáva sa, že cyklón prinesie výdatné zrážky, ničivý vietor s nárazmi až do 260 kilometrov za hodinu a nebezpečné vlnobitie.

V Severnom teritóriu už evakuovali okolo 2 000 ľudí vrátane asi 1 000 obyvateľov na Groote Eylandte, najväčšom ostrove v Carpentarskom zálive. Väčšinu evakuovaných presunú do hlavného mesta Severného teritória - Darwinu.

Trevor ako cyklón druhej kategórie zasiahol tento týždeň i mesto Lockhart River na Yorskom polostrove v štáte Queensland, kde vyvrátil stromy, poškodil strechy budov, zničil elektrické vedenia a spôsobil rozsiahle záplavy.

Komentáre ( 0)