15. 04. 2019 06:22 | FUKUŠIMA/TASR

Začali odstraňovať palivo z chladiaceho bazéna zničeného reaktora

Likvidácia katastrofy vo Fukušime potrvá celé desaťročia.

Reaktor vo Fukušime na archívnej snímke.
Reaktor vo Fukušime na archívnej snímke. Foto: AP Photo/Mari Yamaguchi
Na leteckej snímke z 20. marca 2011 pohľad na zničený reaktor 4 (vľavo) a reaktor 3  v jadrovej elektrárni Fukušima.
Reaktor vo Fukušime na archívnej snímke.
Japonská jadrová elektráreň Fukušima.

Prevádzkovateľ japonskej jadrovej elektrárne Fukušima I, poškodenej v dôsledku ničivého zemetrasenia v roku 2011, začal s odstraňovaním palivových blokov z budovy jedného z troch poškodených reaktorov. Informovala o tom v pondelok (15. 4.) agentúra AP.

Spoločnosť TEPCO uviedla, že jej pracovníci začali presúvať prvý z 566 palivových blokov, ktoré sú uložené v chladiacom bazéne v treťom bloku elektrárne.

Uvedené bloky je potrebné premiestniť do iného, bezpečnejšieho bazéna v rámci elektrárne, aby sa zabránilo možnej katastrofe v prípade ďalšieho podobného zemetrasenia. Spomedzi 566 palivových blokov je 512 vyhorených.

Celý proces, ktorý sa začal s päťročným oneskorením, má potrvať dva roky. Po jeho ukončení budú obdobné práce prebiehať aj na ďalších dvoch poškodených reaktoroch.
Bloky sa budú premiestňovať za pomoci žeriavu ovládaného na diaľku, pretože v reaktorovej budove je stále vysoká úroveň radiácie. Prepravovať ich budú na nákladných autách v špeciálnych ochranných kontajneroch.

Likvidácia následkov katastrofy z komplexe elektrárne potrvá celé desaťročia. Jednou z najťažších úloh bude odstraňovanie roztaveného paliva zvnútra reaktorov.

Elektráreň Fukušima I silno poškodilo zemetrasenie a následné vlny cunami z 11. marca 2011. Prírodný živel vyradil z činnosti chladiace systémy elektrárne, spôsobil prehriatie jej reaktorov a následne únik radiácie do okolia. Išlo o najhoršiu jadrovú katastrofu od výbuchu v Černobyli v roku 1986.

Archívna reportáž.

 

Komentáre ( 0)