15. 04. 2019 09:51 | USA/TASR, Tvnoviny.sk

Juh USA pustošili tornáda a silné búrky. Zahynulo osem ľudí, z toho tri deti

Podľa meteorológov dosahoval vietor silu 225 km/h.

Tornáda pustošili juh USA
Tornáda pustošili juh USA Foto: TASR/AP

Najmenej osem ľudí prišlo o život v dôsledku silných búrok, ktoré v nedeľu zasiahli juh Spojených štátov. Medzi obeťami sú aj tri deti, informovala v pondelok agentúra DPA.

Osem potvrdených obetí zahynulo následkom búrok, tornád a prívalových povodní v štátoch Texas a Louisiana. Nepriaznivé počasie zasiahlo aj štáty Mississippi, Tennessee, Alabama, Arkansas či Georgia.

V postihnutých oblastiach zostalo bez elektriny takmer 90-tisíc odberateľov. Zranenia utrpeli desiatky ľudí. Na letiskách zrušili viac ako 2 000 letov.

V Texase zahynuli dve deti vo veku ôsmich a troch rokov, keď na auto, v ktorom sa viezli spolu s rodičmi, spadol strom. Rodičom, ktorí sedeli na prednom sedadle, sa nič nestalo.

Rozsiahle škody spôsobili tornáda v mestách Franklin v Texase a Hamilton v Mississippi. Vo Frankline bolo zničených vyše 60 domov a ďalších budov.

Tornáda pustošili juh USA
Tornáda pustošili juh USA Foto: TASR/AP
 

Oslava sa skončila tragicky

Viac ako 20 ľudí skončilo v nemocnici, čo sa tornáda prehnali východným Texasom, kde sa práve konala slávnosť pôvodných obyvateľov. Jedna osoba zomrela. Podľa meteorológov dosahoval vietor silu 225 km/h.

Najmenej dvaja ľudia sa utopili v Louisiane, keď ich v sobotu strhol silnú prúd vody z lejakov. Jednou z obetí je 13-ročný chlapec.

Búrkový systém sa v noci z nedele na pondelok postupne presúval smerom na severovýchod USA. Prudké búrky sprevádzané silným nárazovým vetrom očakávali aj v New Yorku a vo Washingtone a v ďalších mestách na východnom pobreží krajiny.

 

Komentáre ( 0)