14. 05. 2019 21:17 , článok bol aktualizovaný 14. 05. 2019 22:15 | SOČI/TASR

Putin: Rusko chce plne obnoviť svoje vzťahy s USA

Lavrov označil rokovania s Pompeom za "úprimné a užitočné".

Vladimir Putin s americkým ministrom zahraničných vecí Mikeom Pompeom.
Vladimir Putin s americkým ministrom zahraničných vecí Mikeom Pompeom. Foto: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin v utorok vyhlásil, že chce "plne obnoviť" naštrbené vzťahy medzi Washingtonom a Moskvou. Šéf Kremľa to povedal počas návštevy amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea v Rusku, informovala tlačová agentúra AFP.

"Bol by som veľmi rád, ak by vaša návšteva Ruska pomohla rusko-americkým vzťahom a podporila ich rozvoj," uviedol Putin po tom, ako privítal Pompea vo svojej rezidencii v čiernomorskom letovisku Soči.

Putin zároveň vyzdvihol nedávnu správu amerického osobitného vyšetrovateľa Roberta Muellera o preverovaní zásahov Ruska do amerických prezidentských volieb z roku 2016.

"Napriek nezvyčajnej podstate komisie pán Mueller vykonal celkom objektívne vyšetrovanie a potvrdil absenciu akejkoľvek spolupráce medzi americkou administratívou a Ruskom," uviedol.

Podľa Putinových slov Moskva tieto tvrdenia odmietala "od samého začiatku ako úplný nezmysel". Pompeo predtým svojmu ruskému náprotivku Sergejovi Lavrovovi povedal, že americký prezident Donald Trump má takisto záujem o zlepšenie vzťahov s Moskvou.

Pompeo Putinovi zdôraznil, že Trump chce, aby "oba naše krajiny boli úspešnejšie, a - úprimne -, aby bol úspešnejší celý svet". "Prezident Trump chce spraviť všetko, čo môžeme, a požiadal ma, aby som sem pricestoval a odovzdal jeho odkaz," vyhlásil šéf americkej diplomacie v Soči.

"Časť našej komunikácie je excelentná - o Severnej Kórei, Afganistane či spoločnom boji proti terorizmu. Toto sú veci, na ktorých môžeme stavať," zakončil Pompeo.

"Pre niekoľkými dňami som mal tú česť telefonicky hovoriť s prezidentom Spojených štátov. Nadobudol som pocit, že Donald Trump je naklonený obnoveniu rusko-amerických vzťahov, kontaktov a spoločnému riešeniu problémov, ktoré sú naším spoločným záujmom," povedal Putin, ktorého citovala tlačová agentúra TASS.

"My sme opakovane vyhlásili, že chceme plne obnoviť vzájomné vzťahy. Dúfam, že teraz sa pre to vytvoria vhodné podmienky," potvrdil ruský prezident.

Šéfovia diplomacií USA a Ruska Mike Pompeo a Sergej Lavrov.
Šéfovia diplomacií USA a Ruska Mike Pompeo a Sergej Lavrov. Foto: TASR/AP
 

Za "úprimné a užitočné" označil šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov utorňajšie rokovania s americkým ministrom zahraničných vecí Mikeom Pompeom. Konali sa v ruskom letovisku Soči a podľa agentúry TASS trvali približne tri hodiny.

Lavrov na tlačovej konferencii s Pompeom uviedol, že rokovali o množstve otázok vrátane krízy vo Venezuele a vojny v Sýrii. "Podrobne sme diskutovali o situácii v bilaterálnych záležitostiach a vymieňali si názory na Venezuelu, Sýriu a situáciu v súvislosti so Spoločným komplexným akčným plánom pre Irán," povedal Lavrov, ktorého citovala AFP.

Pompeo uviedol, že naliehal na Rusko, aby ukončilo podporu venezuelského prezidenta Nicolása Madura. Jeho výzvu však Moskva kategoricky odmietla, poznamenal.

"Nastal čas, aby Nicolás Maduro odišiel, venezuelskému ľudu nepriniesol nič iné než trápenie. Dúfame, že ruská podpora pre Madura sa skončí," povedal Pompeo.

V prípade Iránu uviedol, že Spojené štáty nechcú s ním viesť vojnu, ale budú naďalej vyvíjať tlak na túto krajinu.

Ministri sa rozprávali aj o prípadnej schôdzke svojich prezidentov. Lavrov k tomu poznamenal, že Kremeľ privíta oficiálnu žiadosť Washingtonu o stretnutie prezidentov USA a Ruska na júnovom summite G20.

"Ak bude takýto návrh predložený oficiálne, určite naň budeme reagovať pozitívne," povedal.

Pompeo zároveň za "fikciu" označil špekulácie o tom, že americký prezident Donald Trump sa počas svojej predvolebnej kampane tajne dohadoval s Moskvou. "Je jasné, že takéto narážky sú absolútnou fikciou," vyhlásil.

Pompeo podľa agentúry AP zdôraznil, že "zasahovanie do amerických volieb je neprijateľné" a že ak by sa Moskva v roku 2020 v tom angažovala, vzťahy medzi USA a Ruskom by to ešte viac zhoršilo.

Podľa televízie RT však ministri uzavreli rokovania dohodou o spolupráci v oblasti kontroly jadrových zbraní. Podľa RT bola kontrola jadrových zbraní hlavným bodom agendy ministrov po tom, čo Spojené štáty nedávno odstúpili od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF).

Pompeo a Lavrov sú zrejme otvorení spolupráci na založení nových paktov o kontrole zbrojenia, uvádza RT, pričom Pompeo podľa nej zopakoval želanie prezidenta Donalda Trumpa prizvať do akejkoľvek budúcej dohody aj Čínu.

V prípade zmluvy o znížení počtu strategických zbraní (New START/SNV-III), ktorej platnosť vyprší vo februári 2021, Pompeo avizoval, že Washington je ochotný pracovať na predĺžení tejto dohody o päť rokov. Lavrov v tejto súvislosti vyjadril nádej, že budúce dohody budú "pozitívne prijaté oboma štátmi".

Podľa agentúry TASS Lavrov zdôraznil, že Moskva má záujem o normalizáciu vzťahov s Washingtonom: "Rusko má záujem o normalizáciu nášho dialógu. Sme presvedčení, že to je možné a realistické, ak je dialóg založený na vzájomnom rešpekte a zohľadňovaní záujmov."

Komentáre ( 0)