16. 05. 2019 15:12 | MOSKVA/kc

Zverejnili nové video havárie ruského lietadla, pri ktorej zahynulo 41 ľudí

Experti uviedli, že dôsledky havárie mohli byť ešte oveľa horšie, keby predné brzdy nevydržali obrovský nápor.

Na snímke, ktorú poskytol Riccardo Dalla Francesca, lietadlo Suchoj Superjet 100 horí po núdzovom pristátí.
Na snímke, ktorú poskytol Riccardo Dalla Francesca, lietadlo Suchoj Superjet 100 horí po núdzovom pristátí. Foto: TASR/AP

Na sociálnych sieťach sa objavilo nové video z havárie ruského lietadla Suchoj Superjet, pri ktorej pred vyše dvomi týždňami zahynulo 41 ľudí.

Na záberoch môžeme vidieť, ako sa piloti s lietadlom pokúšajú pristáť, no lietadlo na dráhe začne nebezpečne poskakovať až dôjde pri najsilnejšom náraze k výbuchu.

Ako už zaznelo skôr, na začiatku tragédie bolo podľa odborníkov zlé rozhodnutie preletieť búrkou. Stroj zrejme zasiahol blesk, ktorý poškodil automatické systémy a prerušilo sa rádiové spojenie s riadiacou vežou. Kapitán preto vypol autopilota s tým, že pristane v priamom režime.


Vyšetrovatelia uviedli, že piloti sa snažili dostať lietadlo čo najskôr na zem a pristávací manéver urobili narýchlo. Posádka mala najskôr vypustiť palivo. Namiesto toho stroj pristával s maximálnou záťažou.

Pristávací manéver prebiehal vo veľkej rýchlosti a lietadlo malo nesprávny sklon. Na pristávaciu dráhu dosadlo príliš prudko, čo spôsobilo odskok.

Vyšetrovatelia najnovšie podľa agentúry TASS uviedli, že primárnou príčinou nehody bol fakt, že piloti boli až príliš závislí na autopilotovi. Keby mali viac skúsenosti s manuálnym riadením lietadla, zrejme sa mohol tragédii predísť. Experti uviedli, že dôsledky havárie mohli byť ešte oveľa horšie, keby predné brzdy nevydržali obrovský nápor.

Komentáre ( 0)