11. 06. 2019 06:39 | BAGDAD/TASR

Iracký región Kurdistan má nového prezidenta, sľúbil riešenie problémov s Bagdadom

V Kurdistane žije podľa odhadov okolo 5,8 milióna obyvateľov.

Néčírvan Barzaní na archívnej snímke.
Néčírvan Barzaní na archívnej snímke. Foto: TASR/AP

Néčírvan Barzaní zložil v pondelok prísahu a ujal sa postu prezidenta kurdského autonómneho regiónu v severnom Iraku.

Počas ceremónie prisľúbil, že bude pracovať na riešení problémov medzi regionálnou vládou a Bagdadom, informuje v utorok agentúra DPA.

Barzaního, bývalého premiéra irackého Kurdistanu, za nového prezidenta minulý týždeň zvolil kurdský regionálny parlament.

Barzaní počas pondelkovej ceremónie vyjadril svoju "pripravenosť vyvinúť maximálne úsilie na riešenie problémov medzi Arbílom a Bagdadom v súlade s irackou ústavou". Zdôraznil, že irackými najdôležitejšími prostriedkami sú "koexistencia, rovnosť a spravodlivosť medzi irackým ľudom".

Na ceremónii sa zúčastnil aj iracký prezident Barhám Sálih, ktorý Barzaního vyzval, aby pracoval na ukončení problémov medzi regionálnou a federálnou vládou.

Na podujatí bol prítomný aj turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu. Ten uviedol, že obe strany by mali "spoločne vykonávať náš rozhodný boj proti teroristickej organizácii Strana kurdských pracujúcich (PKK)".

PKK je na čiernej listine Ankary a jej západných spojencov uvedená ako teroristická organizácia. PKK vedie od roku 1984 povstanie proti Tureckej republike a za nezávislý kurdský štát na juhovýchode Turecka.

V irackom Kurdistane žije podľa odhadov okolo 5,8 milióna obyvateľov. Región získal samosprávu v roku 1992 a vedie ho kurdská regionálna vláda. Iracká vláda v Bagdade uznala autonómiu irackého Kurdistanu v ústave z roku 2005.

Néčírvan Barzaní je synovcom bývalého prezidenta Masúda Barzaního. Ten odstúpil z funkcie regionálneho prezidenta po 12 rokoch v novembri 2017 - necelý mesiac po kontroverznom referende o kurdskej nezávislosti, ktoré sa obrátilo proti Kurdom a vyvolalo krízu.

Komentáre ( 0)